SON 50 YILIN EN KURAK MEVSİMİ YAŞANIYOR ADIYAMAN’DA ŞUBAT AYINDA METREKAREYE SADECE 1 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Son 50 Yılın En Kurak Mevsimi Yaşanıyor

Adıyaman’da Şubat ayında metrekareye sadece 1 kilogram yağış düştü

Son 50 yılın en kurak mevsiminin yaşandığı Adıyaman’a Şubat ayında metrekareye sadece 1 kilogram yağış düştü.

Adıyaman’da kuraklık hat safhaya ulaşırken, çiftçiler için tehlike çanları çalmaya başladı. Küresel ısınma ile Adıyaman’da her geçen yıl yağış miktarı düşüyor. Adıyaman’da baraj göletleri kurumaya başladı. Meteoroloji yetkilileri Adıyaman’da son 50 yılın en kurak mevsiminin yaşandığını ifade ederken, çiftçiler kara kara düşünüyor. 2017 yılının Ocak ayında metrekareye 53 kilogram, Şubat ayında ise sadece 1 kilogram yağış düştü. 2016 yılının Ocak ayında 139.6 kilogram, Şubat ayında 53.8 kilogram yağış düşerken, 2015 yılında ise Ocak ayında 161.8 kilogram, Şubat ayında ise 169.2 kilogram yağış düştü. Yağışların az olmasından dolayı suları çekilen Çamgazi Barajının altında kalan karayolu ortaya çıktı. Baraj göletinin bulunduğu alanlar şuan tarla gibi ortaya çıktı. Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan, çiftçiler için tehlike çanlarının çaldığını belirterek, “Yağışlar mevsim normallerinin altında seyrediyor. Bu da çiftçimize ciddi bir tedirginlik veriyor. Ciddi bir kuraklıkla karşı karşıyayız. İnşallah Mart ve Nisan ayları yağışlı geçer. Çiftçilerimiz için tehlike çanları çalıyor. Hem yer altı hem de yer üsttü su kaynaklarında ciddi bir su sorunu yaşanıyor” dedi.

Çamgazi Barajında suların çekildiğini kaydeden Salih Şahan, “Çamgazi Barajının zeminine kadar indik. En az 10-15 metre kot farkında su olması gerekirken, şuan su yok. Bu güne kadar böyle olmamıştı” diye konuştu.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir