Sosyal Medya Dolandırıcıları Radarda

Emniyet Müdürü Alper “Dolandırıcılarla İlgili Yoğun Çalışmamız Var”

Adıyaman Emniyet Müdürü Metin Alper, sosyal medyayı dolandırıcılık ve terör konularından dolayı sürekli takip ettiklerini bildirdi.

Alper, yaptığı açıklamada, Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin, nöbetleşe olarak sosyal medyayı takip ettiklerini dile getirdi.

Bilişimin günümüzde çok etkili bir propaganda aracı olduğuna dikkat çeken Alper, “Suç işleme aracı olarak da karşımıza çıkıyor. Biz bunu sosyal medya dediğimiz ortamda hem bazı terör örgütlerini orada paylaşımda bulunuyorlar yine Türkiye Cumhuriyetinin Devletinin bölünmez bütünlüğüne, devlet büyüklerimize karşı hakarete varan ifadeler kullanılıyor. Sosyal medyada biz her iki anlamda da sosyal medyayı Siber Suçlar Şube Müdürlüğümüz aracılığıyla takip ediyoruz” dedi.

– DOLANDIRICILAR RADARIMIZDA

Dolandırıcılarla ilgili de yoğun çalışmalarının olduğunu dile getiren Alper, şöyle devam etti:

“Yine bunun yanı sıra bilişim dolandırıcılığı dediğimiz insanların banka hesaplarıyla veya diğer internet üzerinden yaptıkları harcamalarla diğer hususlarla ilgili yapmış oldukları dolandırıcılık gibi konularda arkadaşlarımız sürekli sanal devriye nöbeti tutmak suretiyle bu konularda vakıf olmaya çalışıyorlar.  Bu anlamda Adıyaman ilimizde de geçtiğimiz hafta içerisinde telefon dolandırıcılığı marifetiyle vatandaşımızın paralarını kendisine geçiren bir şâhısı aldık. Bilişim suçları sadece sanal ortamda değil bu bilişim suçlarını biz kişilerin telefon dolandırıcılığı dediğimiz şekilde kendilerini Savcı, Hâkim, Polis gibi tanıtarak insanları korkutmak suretiyle bankada olan paralarını veya altınlarını çalan şahısları da biliyoruz. Bunu sosyal medyadan da herkes takip ediyordu. Geçtiğimiz hafta içerisinde Adıyaman ilimizde de telefon dolandırıcılığı marifetiyle bir vatandaşımızın paralarını gasp eden şâhısı görevlilerimiz yakalayarak adli mevkilere teslim etmişlerdir”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir