STK’lar Kimi Savunuyor

Adıyaman’da 67 STK çıkıp açıklamalarda bulunuyor ve iktidar partisinin propagandasını yapıyorlar. Ak – STK’ların sözcülerine sormak istiyorum, siz kimi savunuyorsunuz halkı mı, iktidarı mı? Söylemleriniz iktidar söylemi, iktidar yanlısı propagandası yapınızın tüm kamuyu farkındadır. Birilerinizin çıkarı olacak diye bu halkı kendi çıkarlarınıza alet etmenizin gereği nedir? Elbette milli irade şart ve milletin kendi kendisini yönetmesi gerekir. Ama sizin farkında olmadığınız veyahut işinize geldiği bir şey var.

Savunduğunuz ve yandaşı olduğunuz iktidar bu halk için ne yaptı. Haklarında bu kadar yolsuzluk varken ve yandaşlarının rantları muazzam bir servete kavuşmuş durumda, bunlara ne diyeceksiniz. Kullanmış olduğunuz söylemler bir halkın değil, sadece bir parti sempatizanın söylemlerinin ötesinden başka bir şey değil.

Toplantılar düzenleyip birilerine yaranacağınıza bu halkın iyiliği için bir şeylere öncelik edin, ha siyaset yapacaksanız, birilerine sözcülük yapacaksınız birazda iktidara sorulacak olan birkaç soruya siz cevap verin o zaman. Yaklaşık on üç yıllık iktidarda mazlum ve gariban vatandaş için ne değişti. Yardım adı altında halkı dilendirmekten öteye ne yaptılar. Fakiri PTT şubeleri önünde dilendirmekten başka ne yaptılar. Sürekli yol yaptık diyorlar, peki kaç garibanın arabası var. Kaç fakir arabasıyla o yollardan gidecek. Irgat kent için ne yaptılar. İktidarları süresinde bu’’ ırgat’’ halk kayısıya, fındığa, patatese, pamuk tarlalarında yine gidip çalışmadılar mı, yine ırgatlık yapmadılar mı? Bu halkın garibanı yine gariban yine fakir değil mi? Siz sosyal devlet anlayışından ne anlıyorsunuz. Sosyal devlet nedir ve ne yapması gerekiyor, bilginiz var mı? Muhalefeti sindirme politikalarını neden savunuyorsunuz. İyi bir iktidarın olması için güçlü bir muhalefete ihtiyacı yok mudur? Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir laik devlet değil mi. Laiklik anlayışından siz ne anlıyorsunuz. Din üzerinden siyaset yapmak caiz mi. Hiç düşündünüz mü Adıyaman’da hangi mezhebe, hangi dine inanan inançlı insanlar var. Siz hiç hristiyan komşusu oldunuz mu? Kapısını çalıp, aç mıdır tok mudur sordunuz mu? ‘‘Komşunuz aç iken, siz tok yatmayın’’ hadisi şerifini hiç uyguladınız mı? Başka mezhebe inanan inançlı insanların mezheplerine saygı duydunuz mu? Siz kontrolsüz’’ güç’’ kavramını biliyor musunuz?

Siz sivil toplum kuruluşu musunuz yoksa iktidar parti sözcüsü mü?

Muhalefete tahammülünüz neden yok. Neden dini siyasete alet etmek istiyorsunuz. Dinin devlet tekelinde olması ne kadar doğrudur hiç düşündünüz mü? Selahaddin DEMİRTAŞ ne diyor:’’Diyanet işleri bakanlığı kapatılsın, tek dine ve tek mezhebe hizmet etmesin. Yerine her dine, her inanca eşit mesafede duracak ve hizmet ayrımcılığı yapmayacak bir inanç kurumu olsun.’’ diyor. Allah rızası için vicdanınıza bir kulak verin neresi yanlış bunun. Bir alevinin, Şii’nin, Şafi’nin, Hıristiyan’ın vb. din ve inançların, dinlerini ve inançlarını yaşaması ve hizmet görmesi kadar doğal bir şey var mı? Yıllarca din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri verildi. Sadece Sünni mezhebi savunuldu. Ne oldu alevi inancına sahip biri Sünni mi oldu mu, bir Hıristiyan bu kadar din dayatmasına rağmen dini değiştirdi mi? Ben cevap vereyim: İnancını değiştirmediler. Efendilerin kendilerine göre din tanımından ve pratiğinden dolayı güzelim İslam ahlakı ve inancını, tanrı inancından çok, kul yapımı inanca çevirdiler. Buda İslam’ın derin kıymetini yüzeysel bir manaya büründürdü.

Peki sizin eğitim ve öğretimdeki laçkalıktan haberiniz var mı? Sizin üniversiteden mezun olan çocuklarınız var mı, yok mu bilmiyorum ama bu kadar üniversite mezunu gencin işsiz olduğunu, iş bulamadığını çok iyi biliyorsunuz. Atanamadıkları için evliliklerini yıllarca erteleyen mezunlarımız var. Sizin bunlara vicdanınız ne diyor.

Bu Haberi Gördünmü!

Neden Böyle Ayrımlaştık Ve Ötekileştik

Üç silahşorların her zaman söyledikleri bir söylem vardı. ‘’Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’’ . Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir