manşet

SU ANKARA SEYAHATLERİ DİSİPLİN BELEDİYENİN BORCU HİZMET Adıyaman Basını Sordu Belediye Başkanı Kutlu Cevapladı

 

 

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu basın mensupları ile birlikte yaptığı toplantıda kamuoyunda merak edilen sorulara birer birer cevap verirken, kafalardaki soru işaretlerini de silmiş oldu.

Yaklaşık iki saat süren basın toplantısında basın mensupları ve Adıyaman halkının kafasındaki soruları yanıtlayan Başkan Kutlu,  Adıyaman belediyensin borcundan, su kesintilerine, Ankara’ya sık gidiş gelişlerinden belediyedeki disiplin çalışmalarına birçok konuda önemli açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu “ Önce Hizmet” dedi.

“Belediyenin Borcu 319.028.394 Milyon”

Bütün kamuoyunun merakla beklediği “Adıyaman Belediyesinin borcunu” açıklayan Kutlu, Eski belediye başkanın yaptığı açıklamada borcun yaklaşık olarak tahakkuk edilenlerin 160 milyon edilmeyenler ve faizlerle birlikte ise 319.028.394 milyon olduğunu açıkladı.

Yaklaşık 250 esnafa 33 milyonluk bir borç olduğunu söyleyen Başkan Kutlu bugüne kadar esnafa olan 33 Milyonluk borcun 10 milyonuna yakınını ödediklerini dile getirdi.

Başkan Kutlu Su Sorununa Açıklık getirdi

“Şu anda en fazla aldığımız şikayet konusu su sorunudur” diyen Adıyaman beleidye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, “Göreve başladığımız günden bugüne kadar Adıyaman sorunlarını elimizden geldiği kadar masaya yatırmaya ve çözüm aramaya gayret ettik. Tabiki birikmiş bütün sorunların 5 ay da hal olması mümkün değil. Bunlar zaman alacak sorunlar, biz yarın görevi devrettiğimiz zaman da hala bu sorunların bir kısmı çözülmemiş olabilir.  Çünkü büyüyen bir şehrin sorunları da büyüyebilir. Ama temel hedefimiz ana sorunları büyük oranda haledebilmektir” dedi.

Su problemine ayrıntılı şekilde değinen Kutlu “ Kış ayında beklenenin çok altında bir yağış olması da bu durumu fazlasıyla etkiledi. Bizim sularımız da kaynak suyu stoklanması mümkün olmayan sulardır. Belediye de planlanan su miktarları Gürlevik, Kırkgöz, Medesiz, Palanlı ve en önemlisi Havşeri içme suyu ishale hattından bize toplamda 1870 litre su planlanmışken şu anda bize gelen su miktarı 580 litre. Özellikle umudumuz olan Havşeri’de önceden yapılan protokol elimizi kolumuz bağladı. Yapılan protokole göre İlk 350 litrelik su köylü sulama birliğine verilmiştir. Ve bugün itibariyle su 280 litreye düşmüştür. Ve burada ki köylü biz haklarımız alacağız dediklerinde biz bir damla su alamıyoruz. Ama köylülerimiz bu konuda anlayış göstererek suyun yarısını kendileri yarısını da bize bırakıyorlar. Bu durum ile birlikte bizim saniyede aldığımız su 140-150 litrelik su Adıyaman’a yetmiyor. Sulama süresi yaklaşık 15 gün kaldı, 15 gün sonra tamamını alsak dahi buradaki su 250 litreye düşecek ve su sorunumuz devam edecek. Su sorunumuzda ki en büyük sorun su israfının olmasıdır. Depodan çıkan su ile kullanılan suyu karşılaştığımız zaman yüzde 50 nispetinde bir kaybımız var. Bu demektir ki yüzde 50’si kayıt dışı kullanımdır. Bu suyun yüzde 10’nu belediye ekipleri kullanıyor iken geriye kalan yüzde 40’lık bir dilim kaçak su kullanımıdır. Bunlara engel olmaya çalışıyoruz ve tespit ettiğimiz yerlere ceza kesiyoruz.  Biz suyu kesmeyelim diye düşündük ama bazı mahallelerimize hiç su gitmedi. Bazı ishale hatlarımızda sorunlar var. Buradaki sorunları aştığımız da o bölgelere yeteri kadar su yine gitmeyince çözüm olarak dönüşümlü su kesintisi yapmak zorunda kaldık. Bu sıkıntılardan dolayı vatandaşımızın bu duruma anlayışlı olmasını bekliyoruz” dedi.

“İşten Çıkarılan İşçilerin Bir Kısmı geri Alınacak”

“Daha önceden verdiğimiz söz zaman zaman eleştirildi. İşçi çıkarmayacağız dedik sonrada 95 işçiyi çıkardık” diyen Kutlu “ 95 tane işçinin ihalesini yenilemedim. Miktarları sözleşme şartları çok yüksekti,bu işçilerin belediyemize aylık maliyeti 220.000 liradır. Yıllık yaklaşık 2.5 milyon lira civarında. Bazı işe gelmeyenleri işe davet ettiğimiz halde gözükmeyenleri de çıkaracaktık, şimdi onların sözleşmesini yenilediğimiz zaman onların yerine yeni personel alacaktık. Biz bu arkadaşlarımızı açığa çıkardık ve daha sonra yeni döneme rağmen işe gelmeyen bir kısım insanların işine son verdik. Verdiğimiz işi yapmayan bir kısım arkadaşlarımız hala var. Bu ay içerisinde hizmet alımına çıkıyoruz ve burada 95 kişi içerisinden yaklaşık 70-75’ini tekrar alacağız. Almakta biraz soğuk davrandığımız iki grup var birisi seçime 10 gün kala işe alınanlar yani 1 ay sonra görevi devredecekseniz 10 kişi işe almanın mantığını anlamış değiliz. Bir kısmıda görevini aksatanlar işe gelmeyenler.

“Adıyaman İçin Gerekirse Ankara’ya Kamp Kurarım”

Sık sık Ankara’ya gitmesi ve Adıyaman’dan çok Ankara’da bulunması konusuna da açıklık getiren Kutlu “ Yatırımın yolu Ankara’dan geçer. Biz kendi öz kaynaklarımızla yatırım yapacak kadar güçlü değiliz” dedi.

“ Basında bizim hakkımızda çıkan eleştirileri okuyorum. Eleştiriler iyi bir şeydir. Hakkımda çıkan Başkan sürekli Ankara’da Adıyaman’a uğradığı yok söylentilerini fazla dikkate almıyorum” diyen Kutlu “Çünkü Ankara’ya keyfi gitmiyorum. Toplantılara katılmak zorunda olduğum için gidiyorum. Ben sistemi oturtursam daha fazla Ankara’ya gideceğim. Çünkü buraya bir takım yatırımlar getirmenin yolu Ankara’dan geçiyor. Bizim kendi öz kaynaklarımızla buraya bir yatırım yapmak çok fazla mümkün değil. Çok sınırlı kaynaklarımız var. Şu anda gerçekleşen bütçemiz Adıyaman Üniversitesinden daha az ve bu bütçeyle Adıyaman halkının hak ettiği hizmeti yapmamız çok zor. Bunun yolu da dışarıdan bir takım hibeler bir takım bağışlar bulmaktır” dedi.

 “Belediyede Hala Disiplini Sağlayamadık”

Belediyedeki disiplin sorunlarından bahseden Başkan Kutlu “ Bütün birimlerimizle yoğun bir çalışmaya devam ediyoruz. Ama hala belediyede disiplini tam olarak sağlayabildik mi hayır, sağlayamadık. Birim amirlerimiz yoğun bir şekilde çalışıyor, ama ekip olarak yeterli değiliz. Kurumları mukayese ettiğimiz zaman en çok işten kaytarma olduğu kurum Adıyaman Belediyesi’dir. Adam belediyeye işe girerken çalışmak için değil, çalışmamak üzere işe giren çok sayıda personelimin olduğunu biliyorum. Belediyede en iyi çalışan elemanlarımız İş-kur’dan gelen arkadaşlarımız. İş Kur dan sonra hizmet alımı yaptığımız arkadaşlar en iyi çalışan elemanlarımız. Ve en az çalışan arkadaşlarımız kadrolu elemanlar, en yüksek maaşı alan kadrolu elemanlarımız çalışmamak için mazeret üreten elemanlarımız. İnşallah bizlerde bu arkadaşlarımız uymayız diye düşünüyoruz. Personelin üzerine giderken de bir çoğunun yerini değiştirdik. İşin doğrusu Hatır,gönül,dost dinlemiyorum bunları yaparken kızan da oluyor ama bir takım revizyonlar yapmak zorundayız” şeklinde konuştu.

“Adıyaman’a Avm Ve 5 Yıldızlı Otel Yapılacak”

“Şimdiye kadar iki AVM çalışması var bununla ilgili imar çalışmasını yapıyoruz” diyen Kutlu “Ama Adıyaman şu aşamada 2 tane AVM yi kaldırmaz düşüncesiyle bunu 1’e düşürerek en kısa zaman da bir AVM çalışması başlayacak. Bunun dışında bir yerde 5 yıldızlı bir otel için imar değişikliğini gerçekleştirdik ve en kısa zamanda yapımına başlanacak.

“İmar İle İlgili Bize Yolsuzluk Teklifi İle Gelen Olmadı Allah’a Şükür” diyen Hüsrev Kutlu “ İmar ile ilgili çok talep var bunları yerine getirmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar imar ile ilgili bize yolsuzluk teklifi ile gelen olmadı Allah’a şükür. Bizde herhangi bir kimseye usulsüz bir teklifte bulunmadık. Ayrımcılık yapmadan doğru mu yanlış mı bu konuda izahat alıp kararlar veriyoruz. Yeter ki şehrin güzelliğine bir katkı sağlanmasını düşündük.

Eğri Çayı Köprüsü 3 Katı bedelle Yapılmış”

Eğri çayı parkı bedelinin 3 katı üstüne yaptırıldığının da altını çizen Başkan Kutlu “ Eğri Çayı projesi benim en fazla yüreğimi sızlatan projedir.  Eğri Çayı projesinde en büyük sıkıntı bildirilen maliyetlerin dengesizliği oldu. Bu proje belediyemize 6.5 Milyon liraya mal olmuştur. Bilir kişilerin çıkardığı proje bedelinin 3 katı bir fiyat ödenmiştir. Ben yüklenen firmaya günlük yani bugün ki fiyatla iş yapalım dedim. Artı size 750.000 bin türk lirası kar vereyim dedik onlar hayır bizim prestijimi etkiler diyerek kabul etmediler.  Şimdi c30 betona 1,5 lira fiyat verilmiş ama c25 betona 180 lira fiyat verilmiş. Biz c30 betondan 200 metre küp döktürülmüş ama c25 betondan 7500 metreküp döktürülmüş. Halbu ki c30 beton c25 betondan daha kaliteli bir betondur. Ne hikmetse maliyeti düşük olanlar gerçek maliyetin altında olan işler mütahite yaptırılmamış. Bu konuyu araştırdığımızda ihaleye giren diğer firmaların daha düşük teklifler vermesi bu durumda belediyenin zarara uğratıldığı açıkça ortaya çıkmıştır”

 

 “Akıllı Su Sayacı Sistemi Yok Ama 1obin Adet Su Sayacı Alınmış”

“Belediye 10 bin adet akıllı su sayacı alınmış ama gelin görün ki Adıyaman’da akıllı su sayacı sistemi yok” diyen Kutlu “Bunun 5 bin adeti göreve geldiğimizde depomuzda bulunmaktaydı. Diğer 5 Bin adeti de biz göreve geldiğimizde sözleşme gereği teslim alındı. 2.5 Milyon ödeme yapılması gerekiyordu. Bunu ödeyemeyeceğimizi belirttik. Bunun için kolaylık istedik. Ve yapılan görüşmeler sonunda malın yarısını geri almayı kabul ettirdik ve diğer yarısında depomuzda boş bir şekilde bekletiliyor.

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Adıyaman belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’nun, sorulara içtenlikle ve samimiyetle cevap vermiş olması taktir ile karşılandı.

Haber: Mustafa POLAT 

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir