Su İsrafı Aldı Başını Gidiyor!

Adıyamanlı vatandaşın keyfi uygulaması gerek su israfına gerekse de vatandaşın tepkisine neden oluyor.

Toplam su kullanımının dörtte üçü yanlış uygulamalar yüzünden tarımsal sulamaya gittiği ülkemizde su israfı hız kesmeden devam ederken, özellikle ilimizde meydana gelen su kesintilerinden ders almayan vatandaşlar sokak aralarını deyim yerindeyse gölete çeviriyorlar.

Çoğu vatandaşımızı sokak ortasında tonlarca litre su harcayarak otomobilini yıkarken, duruma şahit olan vatandaşlar ise hem sokağın çamur deryasına dönüşmesine hem de zar zor Havşeri’yi de katarak arttırdığımız suyun heder olmasına tepki gösteriyorlar.

Birçok Adıyamanlının gelişigüzel tonlarca suyu heder ettiğinin altını çizen vatandaşlar, yetkililerin konuyla ilgili önlem alması gerektiğini, yetkilileri belli bir para cezası uygulamasına da gitmesi gerektiğinin de altını çizdiler.

Yapılan raporda Devlet Su İşleri’nin 2030 yılı hedefleri ve halen uygulamadaki verileri dikkate alınarak hazırlanan su raporunda DSİ’nin küresel ısınmayı da dikkate alarak 2030 yılı hedeflerini gözden geçirmesi isteniyor. DSİ’nin verilerine göre 2003 yılı itibariyle yararlanılan su miktarı 40.1 milyar metreküp. Bunun 6.2 milyar metreküpü içme suyu, 4.3 milyar metreküpü sanayi, 29.6 milyar metreküpü ise tarımsal amaçlı olarak kullanılıyor. Yani toplam su kullanımının dörtte üçü tarımsal sulamaya gidiyor. Rapora göre, kötü su kullanımı nedeniyle 1 milyon 400 bin hektarlık doğal sulak alan, Marmara Denizi’nden daha büyük yüzölçümlü sulak alan kaybedildi. DSİ 2030 yılında kullanılan su miktarının yüzde 143 artarak 72 milyar metreküpe çıkacağı tahminini yapıyor. Bu durumda sulanabilir alanlar da 4.9 milyon hektardan 8.5 milyon hektara çıkacak, yani yüzde 73 büyüyecek.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir