“Sürecin Arkasındayız ve Destekliyoruz”

Abdullah Öcalan’ın hem barış sürecinin başlatıcısı hem yürüteni hem de destekleyeni olduğunu söyleyen Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Başkanı Abuzer Küçükkelepçe, “Öcalan bu desteği sürdüğü müddetçe Kürt tarafı asla süreçten vazgeçmeyecektir” dedi.

Barışın gelmesinin bütün toplumun yararına olacağını ifade eden BDP İl Başkanı Abuzer Küçükkelepçe, “9 aydır bir barış ortamı var ve analar ağlamıyor” diye konuştu.

“Bu süre bazında hiçbir adım atmamış ve talepler karşılanmamış”

Sürecin tıkanmasıyla ilgili son zamanlardaki olan gelişmelere dikkat çekilmesi gerektiğini belirten BDP İl Başkanı Abuzer Küçükkelepçe, “Süreç iki taraflı olduğu gibi ilerlemesi için iki tarafında yapması ve atılması gereken adımlar var. Kürt tarafı üzerine düşeni yapmıştır ve yapmaya devam edecektir. Çünkü Öcalan hem sürecin başlatıcısı hem yürüteni hem de destekleyenidir. Öcalan bu desteği sürdüğü müddetçe Kürt tarafı asla süreçten vazgeçmeyecektir. Kürt tarafı hem ateşkes ilan etmiş hemde gerilla güçlerini sınır dışına çekmiş, elindeki tutsakları serbest bırakmış ama buna rağmen devlet bu süre bazında hiçbir adım atmamış ve talepler karşılanmamış” diye konuştu.

“Taleplerin hepsini saymaya gerek yok”

Başkan Abuzer Küçükkelepçe talepleri şöyle sıraladı; “Ana dilde eğitim engellerin kaldırılması, TMK yasaların değişikliği yapılması, KCK adı altında içerde rehin tutulan siyasi tutsakların bırakılması, siyasi parti ve seçim kanunda değişikliğe gidilmesi. Bu çerçevede dünyanın en anti demokratik seçim barajının kaldırılması ve Avrupa yerel yönetimler özerklik şartını üzerindeki şerhlerin kaldırılması gibi taleplerin hepsini saymaya gerek yok. Bu talepler sadece Kürtlerin talepleri değil, tüm Türkiye’nin demokratikleşmesi için atılması gereken adımlardır.”

“Barışın gelmesi bütün toplumun yararına”

“AK Parti hükümeti ve Başbakan Erdoğan bu hususlarda hiçbir şekilde olumlu adım atmadığı gibi eski kibirli ötekileştirici dillerinden dahi bir değişikliğe gitmiyorlar” diyen Küçükkelepçe, “Barışın gelmesi bütün toplumun yararına. 9 aydır bir barış ortamı var ve analar ağlamıyor. Bütün toplumda bu durumumdan bundan memnun. Akil adamlar çalışmasını ortaya koyduğu gibi Türkiye toplumu yüzde yetmişinden fazlası barışı destekliyor. BDP olarak bizde sürecin arkasındayız ve destekliyoruz, umarım başarılı olunur” şeklinde konuştu.

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin Adıyaman’a Yapılan Yatırımları Değerlendirdi “Aşkımız ve Sevdamız Adıyaman İçindir”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, bir basın açıklaması yayımlayarak AK Parti’nin iktidara geldiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir