Suriyeliler de Bu Kervana Katıldı

Özellikle Cuma günleri dilenci sayısındaki artışla dikkat çeken Adıyaman, özellikle kendi memleketlerinden kaçarak Adıyaman’a yerleşen yabancı dilencilerin cenneti oldu.

Özellikle son aylarda artış gösteren ve tavan yapan dilenci sayısındaki artış, ürkütücü rakamlara ulaştı. Daha önceki yıllarda yerleşim alanlarının bulunması nedeniyle dilenci sayısının arttığı Adıyaman’da, son aylarda Suriye iç savaşından kaçan Suriyeli mültecilerin de gelmesiyle sayı katlandı. Başta Suriyeli aileler ve özellikle çocuk dilenciler, neredeyse kenttin tüm köşebaşları, alışveriş merkezleri ve cami önlerini kapmış durumda. Bazı dilencilerin kenttin işlek yerlerini bölgelere ayırarak pay ettikleri de gözlerden kaçmıyor. Özellikle çocuk dilencilerin vatandaşları oldukça rahatsız ettiklerini belirten Atatürk Bulvarı esnafları, bu durumun işlerini de olumsuz etkilediğini ifade ederek, “Dilenci çocuklar, yoldan geçen vatandaşlara adeta kene gibi yapışıyor. Para alıncaya kadar rahatsız ediyorlar” diye konuştular.

Son zamanlarda dilenci sayısındaki artışın asıl nedeni, yeni yetişen dilenciler ve komşu illerden gelenler. Kentin en işlek cadde ve mekanlarında onlarca çocuk dilencilik yapıyor. Ancak SGK yakınlarında kaldırımda bu kez tüm aile fertlerinin dilendiği bir aile dikkat çekiyor. Anne, kucağında çocuk ve biri yetişkin çocuğuyla birlikte aile boyu dilencilik yapıyorlar. Vatandaş bu ailelerin dilinmek için bir nedenlerinin olmadığını belirtti. Bu güne kadar 100’e aile tespit ettiklerini anımsatan yetkililer kent dışından gelen dilencilerin sayısının ikamet eden sayının en az iki katı olduğunu bildirdiler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir