Suriyelilere Hem Kapısını Hem De Gönlünü Açtı

Adıyamanlı 82 yaşındaki Muhammed Ekdi, Suriyeli aileye hem evini hem de gönlünü açtı.

Kocasını yıllar önce Suriye’de bir trafik kazasında kaybeden Besime Uleny yaşanan savaşla beraber çocuklarını ve torunlarını alarak Adıyaman Çadırkente yerleşti.

Çadırkentte boş oturmayı kabullenemeyen aile iş bulmak için Çadırkent’ten ayrıldı. İş bulamayınca mağdur olan ailenin yardımına Adıyamanlı 82 yaşındaki Muhammed Ekdi koştu. Adıyamanlı 82 yaşındaki Muhammed Ekdi, çalışmak için Çadırkentten ayrılan ve daha sonra iş bulamayıp gidecek yerleri de olmayan Suriyeli aileyi alarak kendisine ait boş ikamette yerleştirdi. Hem evini hem de gönlünü Suriyeli aileye açan Muhammed Ekdi, aynı zamanda Suriyeli ailenin giyecek, içecek ve yiyecek gibi malzemelerini karşılamaya başladı. Bir süre sonra yaşlı adam Suriyeli aile için, buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, halı, tabak, battaniye, gibi malzemelerin yanı sıra mutfak giderlerini de karşılamaya başladı. Biri bebek toplam altı kişinden oluşan Suriyeli aile, ev sahibi Muhammed Ekdi’yi adeta babaları gibi severken kendilerine kucak açan Türkiye’ye de minnettar kaldıklarını vurguladılar.

Yaşlı adama çok teşekkür eden Suriyeli Besime Uleny, “Adıyaman Çadırkentten bu eve geldik. Hacı Muhammed beyefendi bize yardım etti. Evi hacı baba verdi, eşyaların tümünü o aldı. Buzdolabı, çamaşır makinesi, ev eşyaları, yiyecek ve içecekleri her şeyi o karşıladı. Bunca şeye rağmen bizden her hangi bir karşılık beklemedi, biz sadece kendi şahsi eşyalarımızla geldik gerisini hacı baba aldı. Hacı babaya çok teşekkür ediyoruz. Allah yardımcısı olsun” ifadelerini kulandı.

Suriyeli aileye yardımcı olan Muhammed Ekdi ise, “Peygamber efendimiz nasıl muhacir olarak Medine’ye yerleştiyse bizde bunları Türkiye muhaciri olarak kabul ettik. Allah rızası için getirdim evime koydum televizyondur, buzdolabıdır, çamaşır makinesidir, ocağıdır bunları temin ettim. Yiyecek ve içeceklerine kadar temin ettik. Bunların tek sıkıntısı devletten beklediğimiz odun kömür” şeklinde konuştu.

Bu tür aileler için ellerinden ne geliyorsa yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Adıyaman Halk Eğitim Müdürü Aziz Özbilgiç ise, “Suriye’den ülkemize gelen fakir bir aileye kapılarını açan Muhammed Ekdi amcamızın yanındayız, güzel bir davranış hakikatten. Bu ailemiz Suriye’de eşini kaybetmiş ve sonra Türkiye’ye gelmiş. Bu ailemize hacı babamız kapılarını açmış onların temel ihtiyaçlarını karşılamış. Buzdolabıdır, televizyondur, çamaşır makinesidir, yiyecek, içeceklerdir. Biz kendisine teşekkür ediyoruz. Hakikatten çok güzel bir davranış ben inşallah bu süreçte bizim de burada kendilerine ihtiyaç duyulan eşyaları temin edeceğimizi beyan ediyorum. İnşallah bizde katkı sunacağız. Ben tekrardan hacı babaya teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum” cümlelerini kullandı. İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir