SUYUN HİKMETİNDEN ADIYAMAN’IN İRONİK MUCİZESİNE-3

“İnsanlar hayal ettiği müddetçe yaşar;Kimisi hayallerini hakikatine hasreder, kimisi de hakikatlerini hayaline..”

RİYAKAR??
Riyakar’a dön bak ki!Ayağı baş ediyor;
Beynine haşhaş ekip,Kalbini taş ediyor,”
Nefse uyup/Haram’a el sürmem diyor lakin;
Midesini büyütüp,Kendini faş ediyor..

Evet..

Geçen hafta/Suyu özne alarak/bu sütunlarda neşrettiğimiz yazımızda özetle düne ait Adıyaman(eski)Belediye Başkanlarından Mithat GÜRLEVİK,Mustafa KOCATÜRK ve Mehmet ERDEM dönemlerine ait-Kıt imkanlara rağmen hayata geçirilip-halkın fayda ve yararına sunulan iş ve işlevlerden bahsetmiştik..

Bugünse..

Kadim dostlarım olan “Sevgili Şevket Ağa’yla(GÜRSOY) Abdülkadir KIRMIZI’NIN” Mucize’ye hazırlanma/geçiş dönemlerini(Çünkü,ikisi de Ak partiye geçmiştir.) saymazsak,Gerçek Adıyaman Mucizesi;Adıyaman’ı kent hinderlandı Ve İnsanı’yla beraber asıl kuşatıp/kuçaklayacak  Kentsel dönüşüm/değişim ve gelişim süreciyle beraber ancak-Ak parti iktidarlarıyla/2004’te-Halkın çok büyük teveccüh,katılım ve desteğiyle/Belediye Başkanı seçilen M. Necip BÜYÜKASLAN’lN yaptığı çağdaş iş ve işlevleriyle başlamış Ve Adıyaman Eski Milletvekili Hüsrev KUTLU’NUN lütfedip seçimlere katılarak-Belediye Başkanı seçilmesiyle de(2014) zirveye taşınmıştır..

Şüphesiz ki!

Yıllarca kendi kısır döngüsünde kıvranan,ne yazık ki bu nedenle de “IRGAT KENT” patentiyle kılıflanıp-anılan bir beldenin,mahir Ve makbul eller tarafından(10 yıl gibi) kısa bir sürede “zül’den zirveye” taşınarak-Muasır Medeniyetlerle-buluşturulması, anlaşılıp/İbret alınması gereken bir mucizedir ki;Örnek alınmak üzere tüm dünyanın dikkatini de üzerine çekip/yoğunlaştırmıştır..

Neler mi yaptılar?

İşe(Adıyaman Üniversitesi’nden başladılar) çünkü,İlim olmadan; Alim Ve Muallim olmazdı,Alim Ve muallim olmadan da;Talim-i terbiye ve terfi-i tahkime olmazdı..

Buna inandılar Ve insanıyla beraber Adıyaman sathına bu vazgeçilmez kadim ve kavi şuuru da büyük bir şevk ve dikkatle-baştan başa döşemeye başladılar;Yıllarca kendi kısır girdabında çaresizce devinip/duran-Adıyaman insanı da kendi asıl gerçeğine ve yani özgünlüğüne/Benliğine döndürdüler..

Ve çünkü..

Her iş ve işlev insan içindi ve de insan eksenliydi;İnsanın fayda ve yararına,huzur ve refahına,hizmet ve mutluluğuna amade edilmeliydi..

Bunun için de seferber oldular;Dur/durak demeden,engelleri,çengelleri,çelmelemeleri falan takmadan,durup/dinlenmeden-uykuya hasret kalarak..

Öyle ki!

Hüsrev KUTLU Ve diğer Milletvekilleri Ankara’da,Necip BÜYÜKASLAN Ve Ekibi ile Ak parti Yönetimi de Adıyaman’da el/ele Ve gönül/gönüle vererek ve de gece/gündüz demeden,büyük bir azim ve kararlılıkla çalışarak-kısa bir sürede-Adıyaman Ve İnsanını;Aklen Ve bedenen ikna ve inşa,imkan ve makamen de ihya ve kaim ettiler..Lakin öyle sanıyorum ki bu seçkin zevat,belki o gün yaptığı özgün hizmetiyle;Adıyaman Mucizesinin temelini ( 2004 yılında) attıklarının bile farkında değildi.. Ve zaten onların başta böyle bir amaçları da yoktu;Adıyaman Ve İnsanına hizmet etmekten başka..  

Çevre İllerle,yurt dışından Adıyaman’a her gün dozu biraz daha yükselerek devam eden bu  kadar yoğunlaşan insanların;Kent Yöneticileriyle,Siyasetçilerin, Bilim Adamı Ve Akademisyenlerin,İş Adam,Gazeteci,Sanatçı,Aydın entelektüelin yegane amacı Adıyaman Ve İnsanını yerinde görüp/tanımak Ve Adıyaman Mucizesinin de gerçek yüzünü araştırıp/anlamak ve kendi ülkesine-uygulanabilirliğini-irdeleyip/taşımaktır..

Evet..

Son yıllarda Adıyaman’a yoğunlaşan ulusal ve uluslar arası kesif ilginin sebebi budur; Yani,”Adıyaman Mucizesini kavramak ve kendi insanına(Ülkeleriyle Beldelerine) ihraç etmekten başka bir şey değildir!..”

Biz,sırası gelmişken-Adıyamanlılar adına-bu sütunlardan-Adıyaman sevdalısı- bu seçkin zevata şükranlarımızı sunmayı borç biliyor ve kalben inanıyoruz ki;Bugünün Uygar Dünyası tarafından  örnek alınan “Adıyaman Mucizesi” de sadece Onların eseridir,dünya’ya da silinmez bir iz bırakan bu unutulmaz eserleriyle var olsunlar.

İzninizle,biraz da bu mucizeye konu olan paydaş/norm ve desenlerinden bahsedelim; Yani,hangi iş ve işlevleri hayata geçirerek-Adıyaman Mucizesini-gerçekleştirdiler ki? Sorusuna cevap arayalım..

Evet..

Adıyaman Mucizesine-Şunları yaparak ulaştılar:

1-Adıyaman Üniversitesini,ulusal ve uluslar arası bir Akademik Ve Bilimsel/ilmi araştırma,tez,panel,konferans merkezi haline getirmek üzere onu-dünyanın tüm seçkin ve önder Üniversiteleriyle eşit/eşgüdümle buluşturup, entegrasyonunu   sağlayarak;Önce ülkemizde aranan bir “Bilim” yuvası,sonra da dünya’da örnek alınan bir Üniversite haline getirdiler..

2-Çamgazi,Çat,Gömükan Ve Koçalı Gölet Ve Barajlarını hızlı bir şekilde ikmal edip hizmete sunarak;Adıyaman’ın İçme Ve Sulama problemini çözdüler..

Şimdi..

a)Adıyaman Merkez İlçesi başta olmak üzere,hiçbir ilçesinde,belde ya da köy ve mezrasında içme suyu sıkıntısı yoktur..

 b)Adıyaman insanı,Atatürk Barajından dolayı kaybettiği ekilebilir geniş toprak kaybından oluşan mağduriyetini,şimdi-kavuştuğu sulama imkanından dolayı geriye kalan arazisinden-yılda 2/3 ürün alarak telafi etmiş ve zenginleşmiştir..

3-Adıyaman Merkez İlçesi başta olmak üzere,bütün İlçe,Belde,Köy Ve Mezraları toplu bir “kentsel değişim/dönüşüm Ve gelişim sürecine” tabi tutularak,bütün yerleşkeler yüksek ve kaliteli bir standarda haiz inşaat aksamıyla baştan başa imar ve inşa edilerek-halkın hizmetine sunulmuştur..

4)Kent Önderlerinin taktir ve teveccühleriyle Adıyaman’da;Sanayi Ve Ticaret Tarım Ve Hayvancılık,Eğitim,Sanat Ve Edebiyat,Kültür Ve Turizm,Spor Ve Güzel sanatlar çağ atlamıştır..Şüphesiz ki, buna bağlı olarak mali imkanlarla, tedarik, üretim ve istihdam gücü de aratarak-halkın huzur/güven,refah ve mutluluğunu da sağlayarak-istikbal ve istiklalini pekiştirmiştir..

5)Her yıl Süper Lig’de başa güreşen Adıyamanspor,futbolun yanında çeşitli branşlarda etkin faaliyet göstermek üzere gençlerine eğitim vermektedir.. 

6)Nemrut Kommagene Festivalinden dolayı her yıl birkaç milyon kişi Turist olarak Adıyaman’a gelerek-Milyonlarca dolar döviz bırakmakta ve Turizm sektörünün çok canlı ve zirvede kalmasını sağlamaktadır..

Yani..

Adıyaman Ve İnsanı artık çok zengin ve mutludur!Daha Ne söyleyeyim;Bunu

Adıyaman Ve İnsanına sunanlar kaim ve mutmain olsunlar-yeter ki..

SON/SÖZ;

İnsanlar hayal ettiği müddetçe yaşarmış;Kimileri hakikatini-Hayallerine feda ederek,kimileri de benim gibi hayalleriyle-Hakikatini süsleyerek..

Yani..

İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar;Ben de öyle(Hayallerimin Hakikatine ulaşmak amacıyla) yaşıyorum..Gerçekleşir mi/Gerçekleşmez mi?Onu da Allah bilir..   

Sevgilerimle..

 

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

ŞİİR PAZARI ŞİİRLERİ/TESBİHAT..

“Aşktır benim hakikatim;Bulmaya geldim dünyaya!” TESBİHAT Hangi Şey’e baksam seni görürüm Subhan’u-Elhamd’u-Allah’u Ekber O Şey’e …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir