BAKAN EROĞLU ADIYAMAN’DA TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI ADIYAMAN’DA 84 MİLYON TL DEĞERİNDE 8 TESİSİN TEMELİ ATILDI

Tarih Kokan Adıyaman’a Tarihe Geçecek Yatırım

Bakan Eroğlu’ndan 1 Milyar 680 Milyon TL’lik 89 Müjde

“Adıyaman Bu Denli Bir Yatırımı Daha Önce Hiç Görmedi”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Adıyaman’da düzenlenen merasimde
8 adet tesisin temelini attı. Merasimde temeli atılan 8 tesisin toplam yatırım bedeli 84 milyon lirayı buluyor.

Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen merasimde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adıyamanlı kardeşlerimi çok seviyorum. İSKİ Genel Müdürü iken beni fahri hemşeri ilan ettiniz, bende hemşeriniz olmaktan mutluluk duyuyorum. Fahri hemşeriliğinde bir mesuliyeti var bunu biliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız buraya geleceğimi öğrenince sizlere selam gönderdi. Size Cumhurbaşkanımızın selamını getirdim. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla buraya ne gerekiyorsa yapıyoruz. Özel ağaçlandırmaya büyük destek verdik. 33 bin dekar alanda badem özel ağaçlandırması yaptırarak, 9 milyon TL destek sağladık. Bu çalışmalar ile Adıyaman’ı badem üretim merkezi haline getirdik. Gerçekleştirdiğimiz badem ağaçlandırmaları neticesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu sene Adıyaman’a Araştırma Enstitüsü kurdu. 27 Ağustos’ta yapacağınız Badem Hasat Bayramınız şimdiden hayırlı olsun.”

Terörü kesinlikle bitireceklerini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “15 Temmuz’da hain FETÖ terör örgütünün darbe girişimine karşı ve daha sonrasında da terör hadiselerine karşı duruşunuz için bütün Adıyamanlılara teşekkür ediyorum. FETÖ, PKK, PYD, YPG farketmez. Terörün iyisi kötüsü olmaz. Terörü kesinlikle bitireceğiz. Onları inlerinde imha ediyoruz. Hükümetimiz en son terörist etkisiz hale gelene kadar mücadeleye devam edecek.” diye konuştu.

Merasimde konuşan TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise “Sayın Bakanımız ormandan sudan, tabiattan sorumlu bir bakan. Her gelişinde şehrimize müjde veriyor ve bir önceki müjdeler ne durumda bunla alakalıda vatandaşlarımızı bilgilendiriyor. Adıyaman’a yaptığı yatırımlar için kendisine Adıyamanlılar adına teşekkür ediyorum. Temeli atılan tesislerin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

ADIYAMAN’A 18 YATIRIM MÜJDESİ

Adıyamanlı vatandaşlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunun altını çizen Prof. Dr. Eroğlu “Adıyaman’a gelirken elimiz boş gelmek doğru olmazdı. Buraya Afyonkarahisar bükmesi getirecek halim yoktu. Bu yüzden buraya heybemiz dolu geldik. Bugün burada Adıyamanlı hemşerilerime 18 yatırımın müjdesini veriyorum. Baraj, sulama tesisi, fidan üretimi, bal ormanı, mesire yeri, Menengiç aşılama çalışması, gelir getirici tür ağaçlandırma, orman köylülerine kredi verilmesi, Yaban Hayatı Eğitim Merkezi ile Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı’na üst yapı tesislerinin yapımının yer aldığı bu müjdelerin toplam yatırım bedeli 84 milyon lirayı buluyor. Adıyaman bu denli bir yatırımı daha önce hiç görmedi.” diye konuştu.

ADIYAMAN’A SON 6 YILDA 1 MİLYAR 680 MİLYON TL’LİK 89 MÜJDE

Adıyaman’a daha önce de müjdelerle geldiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “17 Kasım 2012, 22 Eylül 2013, 7 Mart 2015 ve 12 Kasım 2016 tarihlerindeki ziyaretimizde Adıyaman’a toplam 1,6 milyar TL’lik 71 müjde vermiştim. Bugün ki 84 milyon lira yatırım bedeline sahip 18 müjde ile son 6 yılda Adıyamanlılara toplam 1 milyar 680 milyon TL’lik 89 müjde vermiş olduk. Bu müjdelerin çoğunu tamamladık. İnşaatı devam edenleri ise en kısa sürede hizmete alacağız. Biz sözümüzün sonuna kadar arkasındayız” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve protokol üyeleri butonlara basarak 8 tesisin toplu olarak temelini attı.

Temeli Atılan Tesisler

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun, gerçekleştirdiği toplu temel atma merasiminde bulunan tesislerin 1 adedi baraj, 1 adedi gölet ve sulaması, 5 adedi taşkın koruma ve
1 adedi de OGM tarafından ağaçlandırma ve ormancılık projesinden oluşuyor.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından temeli atılan tesislerin hizmete alınması ile
1.310 dekar zirai arazi suya kavuşacak. 4 milyon 260 bin metreküp su depolanacak. 3 ilçe, 1 mahalle ve 1 köy taşkın zararlarından korunacak. Ormancılık projeleri ile de Adıyaman’da ormanlık alanlar artırılarak, toprak muhafaza sağlanacak. Orman köylüleri desteklenecek. Ayrıca yangınlarla daha etkin mücadele edilmesi sağlanacak.

Ayrıca Bakan Prof. Dr. Eroğlu’nun Adıyaman’da düzenlediği merasimde 5 aileye gelir getirici tür ve 9 aileye Orköy sertifikası verildi.

Haber: İpek Işık

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir