Tarım İşçileri Projesi Adıyaman’da Uygulanacak

‘Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı” Harran Üniversitesi yürütücülüğünde Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Ofisi desteği (UNFPA), Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Şanlıurfa ve Adıyaman Valilikleri ile Toros Tarım işbirliğiyle ülke modeli haline geliyor.

Hazırlanan program, mevsimlik gezici tarım işçilerinde özellikle hastalıkların önlenmesine, ana-çocuk sağlığı düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Harran Üniversitesi tarafından yürütülen program sayesinde mevsimlik tarım işçileri son yıllarda kamuoyunun ve ilgili Bakanlıkların gündemine getirilmiş, bu konuda iyi uygulama örnekleri oluşturuldu. 2011 yılında bir araştırma ile başlayan ve elde edilen sonuçlara göre modeller geliştirilen programın önemli 3 aşamasının verimliliğinin 12 ilde gösterildiği ifade ediliyor. Bakanlıkların girişimleriyle bu uygulamaların 48 ile yaygınlaştırılması ve aralıksız sürdürülmesi gerektiği kaydediliyor. İnsana dokunan uygulamaların ülke geneline yaygınlaştırılması için geliştirilen modeller 17 Kasım 2014 tarihinde doğrudan uygulayıcılar tarafından anlatılacak. Bu kapsamda mevsimlik tarım işçilerinin hastalıklarının ve erken ölümlerinin önlenmesi için, sağlık bilgisinin yayılması ve doğru/zamanda hizmete erişimlerini kolaylaştırmak için sağlık aracıları yetiştirildi. Tarım iş aracılarının sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlamak için modüler eğitim programı hazırlanmış ve denendi. Sağlık personeline yönelik eğitimler yapıldı ve tarım alanlarında sağlık hizmetine erişim sağlandı. Bu konuda yapılan çalışmalar medya ile doğrudan tarım işçileri ve paydaşlar tarafından paylaşılacak.

Toplum kalkınmasında önemli yeri olan medya çalışanları aracılığıyla iyi uygulamaların yaygınlaşması, özellikle kış döneminde 48 ilde yapılacak çalışmalara yol göstermesi açısından 17 Kasım 2014 tarihinde El- Ruha Otel’de 10:00–14:00 saatleri arasında yapılacak toplantı büyük önem taşıyor. Toplantıda ayrıca güvenli gıdaya erişim ve sağlıklı, uzun ömürlü tarım işçilerinin artması için iyi uygulama örnekleri de paylaşılacak.

Adıyaman Mevsimlik İşçiler Derneği Başkanı Mehmet Gürbüz, en büyük sıkıntılarının konaklama olduğunu belirterek, “Bizim devletten isteğimiz, Türkiye’de mevsimlik göç eden işçilerin konaklama probleminin ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

Gürbüz, yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulu’nda, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına karar verildiğini anımsattı. Adıyaman‘da 60 bin civarında mevsimlik işçi olduğunu ifade eden Gürbüz, bu insanlara sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Mevsimlik işçilerin birçok problemi olduğunu vurgulayan Gürbüz, “Araştırma komisyonunun kurulması önemli değil. Bizim devletten isteğimiz, Türkiye’de mevsimlik göç eden işçilerin konaklama probleminin ortadan kaldırılmasıdır. İşverenlere arazilerinde konaklama yeri yaptırılmalı. Mevsimlik işçilerimiz evlerinde nasıl yaşıyorsa, il dışına çıktıklarında da o şekilde yaşamalıdır” diye konuştu.

Yağmurlu havalarda işçilerin zor durumda kaldığına işaret eden Gürbüz, taleplerinin, devlet aracılığıyla işveren ile çalışanların arasını bularak, çadırlardan kurtulmak istediklerini aktardı.

Malatya’da geçen yıl 27 kişilik komisyon kurulduğunu belirten Gürbüz, işçilerin haklarının orada çok güzel şekilde haklarının savunulduğunu kaydetti.

Giresun’daki işverenlerin hizmetinden memnun olduklarını dile getiren Gürbüz, “Orada çadır kent kurmuşlar. Çaycısı, aşçısı, banyosu, sıcak suyu gibi her şeyi düşünmüşler. Giresun’u bu konuda takdir ediyorum” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Kyk Öğrencileri 1000 Fidanı Toprakla buluşturdu

Adıyaman’da, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlarda kalan öğrenciler fidan dikti. Yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir