Tarım İşçisi Kahta’lıların Irgatlık Dramı

 

 

Kahta’dan Sivas-Şarkışla ilçesine patates toplamaya giden 400 mevsimlik tarım işçisi aileler ve çocukları, kendi imkanları ile kurdukları naylon barakalarda yaşam mücadelesi veriyor.

Tarım İşçisi Kahta’lıların Irgatlık Dramı

Kahta’dan Sivas-Şarkışla ilçesine patates toplamaya giden 400 mevsimlik tarım işçisi aileler ve çocukları, kendi imkanları ile kurdukları naylon barakalarda yaşam mücadelesi veriyor.

Irgat veya mevsimlik tarım işçilerinin dramlarını dile getirdiğimizde,bizleri iktidar karşıtı haber yapmakla suçlayanlara,Kahta halkının Irgat halk gerçeğini bir kez daha gözler önüne seriyoruz.

Kahta’da 28 araç ile Sivas Şarkkışla Kaleli köyüne patates toplamaya giden 400 kişilik tarım işçisi aileleri, çocukları ile birlikte yanlarında götürdükleri ağaçlarla kurdukları derme çatma naylon çadırlarda kalan mevsimlik tarım işçilerinin perişan bir durumda oldukları bilgisini alan Kahta Ses Gazetesi telefonla işçilere ulaştı.

Kahta Ses Gazetesi İmtiyaz sahibi Ziya Bozkurt’a telefonda yaşadıkları  dram ile ilgili açıklamalarda bulunan A.P isimli vatandaş, ”Cumartesi günü Patates toplamak için Kahta merkez ve köylerinden  toplam 400 kişi 28 minibüs ile Sivas Şarkışla ilçesi kalecik köyüne patates toplamak için geldik. Barınma yerleri olmadığı için yanımızda getirdiğimiz ağaçlarla naylon barakalar yaptık. Bullunduğumuz yerde ne elektrik var nede su. Tankerlerle bize su getiriliyor. Çadır kurmuş olduğumuz bölgede lağım kanalı geçiyor. Kokudan ve Sivrisineklerden dolayı yatamıyoruz. Burada hava oldukça soğuk. Çadırlarda şu anda soba kurmuşuz. Çevreden topladığımız çalı çırpılarla ısınmaya çalışıyoruz. Banyo ve tuvalet sorunu ciddi bir sorun.

Biliyorsunuz bugün okullar açıldı. Şunda bizimle beraber çalışmaya gelen 100 yakın çocuk var. Sabah saat 06.00 başlayıp 19.00’a kadar 30 lira yevmiye karşılığında 14 saat çalışıyoruz. Kendimizi esir kampın daymışız gibi hissediyoruz. Bizler buraya keyfi gelmedik. Ailemizi ve çocuklarının geçimini sağlamak için buradayız. Memleketimizde iş olsaydı bizler burada bu sefaleti çekmezdik. Ne yazık ki dört tarafı su ile kaplı olan memleketimizde insanlarımız işsiz. Çoluk çocuğumuzla buraya gelerek ailemizin kışlık erzağını ve çocuklarımızın okul ihtiyacını karşılamaya çalışacağız. Birçok yerde mevsimlik tarım işçilerine barınmaları için konteynerler verilmekte. Ama burada böyle bir şey yok. Çok perişan bir haldeyiz. Milletvekillerimiz,yetkililerimiz sesimizi duysunlar” şeklinde açıklamada bulundu.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir