Taze İncir Tezgâhta Yerini Aldı

İncir üretimi önemli bir yere sahip olan ve en güzel incir çeşitlerinden bazılarının yetiştiği ilimizde, taze inciler tezgahlarda yerini almaya başladı.

İncir üretimi ve ihracatında dünya birincisi olamazsak ta inciri para eden illerden biri olan Adıyaman’da beş gün öncesine kadar ancak yol kenarlarında satışa çıkan taze incirin kilosu, 3ile 4 lira arasında değişiyor. İnciri, Adıyamanlılar kadar karayoluyla seyahati seçen vatandaşlar da tercih diyorlar. En çok tercih edilen tür ise sarı lop.

Adıyaman incirinin bal tadında olduğunu belirten vatandaşlar, bu lezzetin başka yerde yetişen incirlerde bulunmadığını söylüyor. Sabahın erken saatlerinde serinlikte bahçelerden toplanan incirler, karayolu kenarlarındaki tezgahlarda alıcı bekliyor. Fiyattan memnun olduğunu belirten incirciler, satışların da güzel olduğunu ifade ediyor.

Türkiye, dünyanın en önemli taze incir üreticisi olmasının yanında kuru incir üretiminde de önemli yere sahip olan Adıyaman’da vatandaşların incire olan ilgisi hiç bitmiyor ve satışlar da doğru orantılı olarak artıyor.

Günde yaklaşık 25-30 kilo incir satabildiğini söyleyen esnafımız satışlardan memnun olduklarını dile getirerek henüz tam olmasa da incirlerin piyasaya çıktığını belirttiler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir