Taziye Evleri ve Sorunlar

 Sorun sorunu doğurur/doğuruyor.

Ya da Rahmetli Ali Deniz’in deyimiyle “musibetler tek gezmez.”

Bir zamanlar, taziyeye gelen misafirleri ağırlamak, onlarla rahat bir mekânda, yüz yüze görüşerek yolcu etmek oldukça zordu.

Taziyeler, evlerde kabul edilir, taziye için gelen misafirler bir odaya sığmayınca ayrı ayrı odalarda misafir etmek zorunluluğu doğardı.

Öğünlerde yemek indirmek, taziye için gelen her kişiyi rahatça görebilmek çok zor ve sıkıntılıydı.

Sonra taziye evleri yapıldı. Bunu sosyal bir ileri adım olarak algıladık. Birçok ortamda taziye evlerini geliştirenlere methiyeler düzdük, teşekkür ettik.

Geçen zaman içerisinde, taziye evlerine olan ilgimiz azalmamakla birlikte taziye evleri projesinin de bazı sakıncalar içerdiğini gördük.

Basına yansıdığı kadarıyla, Eski saray Camisi bitişiğinde bulunan taziye evini, madde bağımlıları mekân seçmiş.

Madde bağımlıları, boş buldukları her yeri mekân haline getirebiliyorlar.

Bu olay, bir yanıyla madde bağımlılarının caddelerde dolaştıkları, metruk ya da iyice denetlenemeyen yerleri istila ettikleri gerçeğidir.

Öte yandan taziye evleri, kamuya ait olmaları hesabiyle ortada ve sahipsiz ve korumasız kalabilmektedirler.

Ve taziye evlerinde, taziyeye gelenlere verilen yemekler, sokakta yaşamı seçenleri cesaretlendirirken öten yandan taziye sahiplerine ciddi bir maddi külfet yüklemektedir.

Her güzelin bir kusuru vardır denebilir ama taziye evleri, bunların yönetilmesi, kullanılması, burada verilen ikramların yeniden gözden geçirilmesine acil ihtiyaç vardır.

Yarın öbür gün taziye evleri madde bağımlılarınca istila edilir, taziye evlerini işgal edenler tarafından taziye evlerinde istenmeyen olaylar meydan gelirse, hem üzülürüz ve hem de yüzümüz kızarabilir.

Taziye evlerinin sevk ve yönetiminin ve kullanılmasının ciddi bir şekilde ve en kısa zamanda gözden geçirilmeye ihtiyacı var.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Esnaf Dediniz De

Zaman zaman zanaatlarla ilgili haberleri gazetelerde okuruz. Falanca meslek son zamanlarını yaşıyor, falanca zanaatın son …