TBMM BAŞKANVEKİLİ AHMET AYDIN,TÜRKİYE AZERBAYCAN DERNEKLERİ FEDERASYONU ÜYELERİNDEN OLUŞAN HEYETİ KABUL ETTİ

HOCALI KATLİAMI’NIN 24. YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MECLİS’İ ZİYARET EDEN TÜRKİYE AZERBAYCAN DERNEKLERİ FEDERASYONU ÜYELERİNDEN OLUŞAN HEYETİ KABUL ETTİ

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Hocalı Katliamı’nın 24. Yıldönümü dolayısıyla Meclis’i ziyaret eden Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu üyelerinden oluşan heyeti kabul etti.

Kabulde bir konuşma yapan Başkanvekili Ahmet Aydın, Azerbaycanlı kardeşlerimizi Türkiye’de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

“İki devlet, bir millet olarak burada her daim, iyi günde, kötü günde yanımızda olan değerli kardeşlerimizsiniz” ifadesine yer veren Ahmet Aydın, Türkiye Azerbaycan ikili ilişkilerinin aramızdaki özel kardeşlik bağları temelinde her alanda mükemmel düzeyde ilerlediğini belirtti. Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçtiğimiz günlerde Bakü’yü ziyaret ettiğini, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Dışişleri Bakanı Memedov ile görüştüğünü hatırlatan Aydın, kısa bir süre önce de TBMM Başkanı Kahraman’ın Azerbaycan’ı ziyaret ettiğine dikkat çekti.

Bugün Meclis’te bütçe görüşmelerinin ilk günü olduğu, bu yüzden de TBMM Başkanı Kahraman’ın özel oturumu yöneteceği bilgisini veren Ahmet Aydın şöyle konuştu:

“Azerbaycan’ı bölgedeki en önemli stratejik ortağımız olarak görmekte ve başarılarından da kıvanç duymaktayız. Parlamentolarımız arasındaki temas ve ziyaretler ilişkilerimizi ve işbirliğimizi daha da derinleştirmekte ve halklarımızı parlamentolarımızdaki temsilcileri aracılığıyla da birbirine daha da yakınlaştırmaktadır. İkili ve çok taraflı platformlarda iki ülkenin parlamentoları arasında işbirliği iki ülke ilişkilerine daha iyi ivme ve görünürlük kazandırması bakımından kayda değer bir role sahiptir”

Yukarı Karabağ işgaline değinen Aydın, “Yukarı Karabağ ihtilafının Azerbaycan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, uluslararası hukuka uygun, barışçıl şekilde çözülmesi yönündeki çalışmalara desteğimiz devam edecektir” dedi.

Bugünün Hocalı Katliamı’nın yıldönümü olduğuna dikkat çeken Aydın:

“Yüreğimizi derinden etkileyen, her iki ülkenin vatandaşlarının aynı acıyı hissettikleri bir katliamın yıldönümü… 25-26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Hocalı şehrinde yaşanan ve çoğunluğunu kadın, çocuk ve yaşlıların oluşturduğu 613 Azerbaycanlının yaşamını yitirmesine sebep olan vahşet sadece Azerbaycan tarihine geçmekle kalmamış, tüm dünya kamuoyunun hafızasına ve vicdanına kazılmıştır. Türkiye olarak Azerbaycanlı kardeşlerimizin bundan 24 yıl önce Hocalı’da karşı karşıya kaldıkları bu vahşetin acısını her zaman kalbimizin en derinliklerinde hissediyor ve bu acıyı en içten duygularımızla paylaşıyoruz.”

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar da, “Azerbaycan ile Türkiye’nin dünyadaki tüm devletler arasında eşi benzeri olmayan bir millet iki devlettir” ifadesini kullandı. Tarihin her döneminde bu iki kardeş ülkenin birbirlerinin yanında olduğunu kaydeden Dündar, Çanakkale Savaşı’nda gönüllü olarak Azerbaycan’dan gelenlerden 1300’ün üzerinde şehit verildiğini söyledi. Dündar, “Birileri Türkiye’yi işgal etmek için paralı askerler getirirken bizim kardeşlerimiz kendiliğinden kardeş ülkenin toprakları işgal edilmesin diye gelip orada şehit olmuşlardır” dedi.

Kabule Türkiye Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Tekelioğlu da katıldı.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir