TBMM Başkanvekili Aydın ” Bu Seçimin Meşrutiyetine Kimse Gölge Düşüremez”

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, halkoylamasıyla ilgili olarak yapılan değerlendirmelere tepki göstererek “bu seçimin meşrutiyetine kimse gölge düşüremez” dedi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın TRT Haber’de halkoylamasını değerlendirdi. Aydın, katılmış olduğu programda sonuçların ardından halkın verdiği mesajı herkesin kendi açısından değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Halkoylamasının ülkeye, millete ve demokrasiye hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Aydın, “Halkoylaması büyük bir demokratik olgunluk ve yüksek bir katılımla gerçekleşti. Bu çok ciddi bir olay. Yüzde 86 oranında bir katılım gerçekleşti. Avrupa’da görülmemiş bir olay. Batı’da eşine rastlanmamış bir durum. Millet gerçekten kendi önüne gelen bu sandıktan, kendi iradesini kullandı ve kendi geleceğine ilişkin bir karar verdi. Bu siyasi parti seçimi değildi. Millet kendine oy verdi. Geleceğine, çocuklarının geleceğine oy verdi. Büyük bir olgunlukla referandum sürecini geçirmiş olduk. Bütün vatandaşlarımıza öncelikle teşekkür ediyor, tebrik ediyorum. Milli irade kesinkez tecelli etmiştir. Son derece sağduyulu, ferasetli,akılcı ve rasyonel bir şekilde vatandaş iradesini sandığa yansıtmış oldu. Bu irade hepimizin başının tacıdır. Burada evet diyenlerin yanında hayır diyenlerde bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır.

Karara herkesin saygılı olması gerektiğini ifade eden Aydın ” Milletin vermiş olduğu bu mesajı çok iyi okumamız lazım. Sadece Adalet ve Kalkınma Partisi değil, bütün siyasi partilerin milletin mesajını çok iyi algılaması gerekir. Bundan sonra artık önümüze bakmamız lazım. Geçmişe bakmadan önümüze bakarak, birleştirici kardeşçe bu ülkenin temel problemlerini çözme çabası içerisine girmemiz gerekir. Ciddi bir farkla evet oyu çıkmıştır. Tabi ki hayır verenlerde çok saygındır. Netice itibarıyla demokraside bir kural vardır. 50 artı 1 yetecekti. Bir çok ülkede de bu böyledir. Bu süreci küçümsemek, bu desteği yok farzetmek kabullenemez. Bunu baş tacı yapmamız herkesin boynunun borcudur. Millet kendi kaderini kendisi tayin etti. Bu karara hepimizin saygı duyması lazım. Yok fark azdı. Mühürsüz oylar gibi son derece yakışıksız demokratik sürecinin sağ duyulu sürecinin gölge düşürmesi gibi öngörüleri kabul etmemiz mümkün değildir. Herkesin tutup kendini çek etmesi gerekir. Bu sonuç niye böyle çıktı. Vatandaş ne demek istedi. Bunu ortaya koymaları gerekir. Bu seçimin meşrutiyetine kimse gölge düşüremez. Seçim gayet olgunlukla gerçekleşmiştir. Farkı küçümsemek bir aymazlıktır. Siyasi aciziyetini örtme adına bu tür yaklaşımları sergileyenlerin tutumunu kabul etmemiz mümkün değildir. “ifadelerini kullandı.

Geçmişten örnekler veren Aydın, “Bu süreçte kaybeden yoktur. Kazanan millet, Türkiye olmuştur. Birlik ve beraberliğimiz olmuştur. Milletin vermiş olduğu karara herkesin saygı duyması gerekir. Eğer Milletin kararını tanımıyorlarsa millette sizleri tanımaz. Kendi başarısızlıklarını bununla kapatmaya çalışıyorlar.” Şeklinde konuştu.

“MİLLETİ TANIMAZSANIZ MİLLET DE SİZİ TANIMAZ”

Yüksek Seçim Kuruluna yapılan itirazları değerlendiren Aydın, ” Türkiye bir hukuk devlettir. İtiraz mercileri de bellidir. Karar verecek mercilerde bellidir. İtirazlarını yaparlar. Yüksek Seçim Kurulunun vereceği karar kesindir. Ben bu kararı tanımıyorum demek hakikaten milleti tanımıyorum demektir. Milletle alay etmektir. Saygı duymamaktır. Eğer siz milleti tanımazsanız millet de sizi tanımaz. Milletin iradesine saygı göstereceksiniz.”dedi.

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin’den 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir