TBMM Başkanvekili Aydın, “Değerlerimize Sahip Çıkıyor, Çıkacağız”

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Besni ve Gölbaşı ilçesinde bulunan mozaiklerin Gaziantep iline taşınacağı yönündeki iddiaların bilgi kirliliği olduğunu ifade etti.

Besni ve Gölbaşı ilçesinde bulunan mozaiklerin Gaziantep iline taşınacağı yönündeki iddiaları bilgi kirliliği olduğunu ifade eden TBMM Başkanvekili Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Besni ve Gölbaşı ilçelerimizde bulunan tarihi mozaiklerin taşınması ile ilgili bilgi kirliliğinden kaynaklı dezenformasyon mevcut olup herkes rahat olsun. Tüm değerlerimize sahip çıkıyor, çıkacağız. Aslolan bu değerlerimizin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Tarihi ve kültürel varlıklarımızın korunması ve sergilenmesi hususunda mevcut müzenin yetersizliği sebebiyle yeni bir Müze programladık. Adıyaman Panaroma ve Arkeoloji Müzesi ile Adıyaman Turizmi daha de canlanacak. Tarihi ve kültürel varlıklarımız gün yüzüne çıkacaktır. Depoların dahi dolu olması sebebiyle, Panaroma ve Arkeoloji Müzesi yapılana kadar yeni eserlerin korunması veya sergilenmesi imkânsız. Kaldı ki; tarihin ortak mirası konumunda olan mozaiklerin taşınması ile ilgili henüz alınmış bir karar da yok. Koruma amaçlı ve ihtiyaç üzere taşınması halinde de, yeni müzenin yapımından sonra tekrar getirilecek ve sergilenecektir.  Tarihin mirasına sahip çıkarak, adeta bir açık hava müzesi konumunda olan ilimizi dünyaya tanıtmak öncelikli hedeflerimizdendir. Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzemizin projesi yapıldı. Yatırım programına alındı ve ödeneği ayarlandı. Adıyaman’a hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir