TEHLİKE KAPIDA MI ? 3 İl’den 1’İ DE ADIYAMAN Adıyaman 2018 Yılına Susuz Mu Giriyor?

 

Orman ve su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu geçtiğimiz günlerde Bolu Valisi Aydın Baruş’u makamında ziyaret ederek, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

İki gün önce DSİ’de Su Yönetimleri Genel Müdürlüğü’nde toplantı yaptıklarını belirten Eroğlu, kamuoyunda şehirlerin susuz kalıp kalmayacağına ilişkin endişe olduğunu söyledi. Bu konuda büyük tecrübeye sahip olduklarını dile getiren Eroğlu, “Bu endişeyi bertaraf etmek için oturduk, sadece 3 şehirde ( Adıyaman, Gaziantep, Kilis)  sıkıntı olma ihtimali vardı. Onlar için de gerekli tedbiri aldık. Ben buradan şunu söylüyorum; bu kuraklığa rağmen hiçbir şehrimizde su sıkıntısı yaşatmayacağız.” şeklinde konuştu.

jeoloji Mühendisleri Adıyaman İl temsilcisi Başkan Yardımcısı Fahri Yılancı Gazetemize yaptığı açıklamada; “son 44 yılın en büyük kuraklığını yaşıyoruz, yağışları arttırma gibi herhangi bir teknolojiye sahip değiliz lakin yağışların dengeli bir şekilde yağmasını sağlamak için bilinçli tüketici olmayılız. Barajlarımızın %33’lük doluluk oranlarında olduğunu biliyoruz, Kuraklık yaşandığı yıllarda yer altı su seviyelerini sigorta olarak biliniyor. Bizde ise tam tersi yer altı sularımızı günlük kullanımda hem tarım hem de sulama hem de diğer ihtiyaçlarımızda kullanıyoruz. Bizler yer altı sularını kontrolsüz bir şekilde kullanıyoruz. Bundan dolayı da kuraklık meydana geliyor. Doğal olarakta yer altı sularımız bitince suya olan ihtiyacımız ortaya çıkıyor ve çeşme suları ile tarım arazi sulamaya başlıyoruz şimdide zaten yağışlar az ve bizde kaynak sularına yüklenirsek bilinçsizce, ortaya kuraklıkta çıkar susuzlukta çıkar. Bunların önüne geçebilmek için teknik çalışmalar yapılmalı, tabi bununla beraber yasal düzenlemelerde olmalı. Son 44 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz ve halkımız içme sularımızı dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullanmalı. Gözle görülebilecek şekilde su kayıplarımız ve düşüşlerimiz mevcut bunların altında yatan ise kuraklık ve yağışların düşmesi aynı zamanda halkımızın suyu bilinçsizce tüketmesi. Tüm doğal pınarlarımız kurudu ve var olanlarda kurumak üzere

YEŞİLİ KORUMAK VE YEŞİLLENDİRMEMİZ GEREKİYOR

Yeşili sevip ağaçlarımızı korumamız gerekiyor, orman alanlarımızı tarım arazisine çevirmemiz gerekiyor. Çünkü tarım arazisi olursa yağışları azaltan büyük etkendir. Ağaçlandırmaya önem vermeliyiz.

Bizler doğayı dedelerimizden miras olarak almadık ve o yüzden tahribatta bazen kontrolü kaçırabiliyoruz bu kontrolsüzlükte bizden sonra çorak ve verimsiz bir dünya bırakıyoruz. Bunların önüne geçmemiz gerekiyor kullanabildiğimiz kadar kullanıp israfa düşmeyelim anlayışı ile geleceğimiz güzel bir yaşantı bırakmalıyız.

Yeni Bir Buzul Çağı Kapıda

1900’lü ve 2011’li yıllarda bilim adamları tarafından yapılan bir çalışma var ve 0.9 santigrat derece bir sıcaklık artışı var ve bu demek oluyor ki çeşitli jeolojik çağlarda yapılan araştırmalarda sıcaklık artışı yeni bir buzul çağının oluşacağı anlamını taşımaktadır. Bu senaryo tekrar tekerrür ederse yeni bir buzul çağının kapıda olduğunu söyleyebiliriz.

Atatrük Barajı’nın %63’ü Adıyaman toprakları üzerine kurulu ve tarım arazisinde sulama olarak kullanmamız gerektiğini düşünüyorum.” İfadelerini kullandı. Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …