Tepki İndirimi Getirdi

Koyun ve sığır eti fiyatlarının talebin azalması nedeniyle düştüğünü belirten kasap Ramazan Ayaz, et fiyatını 15 liraya çektiğini söyledi.

Kırmızı ete olan talebin azalması, balık ve piliç eti satışlarının da canlı olması nedeniyle koyun ve sığır eti fiyatlarının düşmeye başladığını ifade eden Ayaz, canlı hayvan ithalinin devam ettiğini, besiciliğin de yeniden canlandığını kaydetti.

Vatandaşların şu anda en çok piliç eti tükettiğini belirten Ayaz, “Talebin azalması sonucu koyun ve sığır eti fiyatları düşmeye başladı. Canlı hayvan ithalatının devam etmesi, döviz fiyatlarının gerilemesi ve piyasada bol miktarda canlı hayvan bulunabilmesi nedeniyle fiyatlar ucuzladı. Piyasanın bir süre bu seviyede kalmasını bekliyoruz” dedi.

Yemdeki KDV Kaldırılsın

Kasap esnafları, karkas et ithalatının çok az miktara düştüğünü, canlı hayvan ithalatının ise sürdüğünü ifade ederek, “Dengeleri korumak lazım. Besiciler için bir süre önce verilen daha sonra kaldırılan destek primlerinin yeniden verilmesini istiyoruz. Yem fiyatları ve diğer giderler sürekli artıyor. Yemde uygulanan KDV’nin düşürülmesini de istiyoruz. Besiciler zarar ederse dengeler yeniden bozulur” diye konuştu.

Kasaplar talebin az olması nedeniyle et fiyatlarının gerilediğini söylediler. Kasaplar, “Yılbaşından önce kilosu 22 lira olan koyun eti 15 liraya kilosu düştü. Bir müdahale olmazsa, piyasa bu fiyatlarla devam edecek gibi görünüyor. Yem fiyatlarının artması ise bizi endişelendiriyor” şeklinde görüşlerini belirtti.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağ Bisikleti Yarışında İlk Üç Kürsüsüne Adıyaman Çıktı 

Hatay’ın Altınözü ilçesinde 27-28 Ekim tarihlerinde 2. Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında Zeytin Kupası Dağ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir