Tokur: Ebeler Görevi Dışında Çalıştırılmaya Zorlanıyor

Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı İrfan Tokur, ebelerin görev tanımları dışında çalıştırılmaya zorlandığını söyledi.

Tokur, 21-28 Nisan Ebeler Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı.  Tokur, “Sağlık çalışanlarına yıpranma payı için verilen sözlerin havada kaldığı, şiddetin her gün artan bir boyutta sürdüğü, döner sermayelerin yok edildiği bir çalışma ortamında 21-28 Nisan Ebeler Haftası’nı karşılıyoruz” dedi.

Ebe arkadaşlarının kendi görev tanımları dışında çalıştırılmaya zorlandığını kaydeden Tokur, “Vekil ebe hemşirelik,  kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi istihdam modelleri ile güvencesiz  ve düşük ücretlerle çalışmaya mahkum edilmektedir. Kadın ve doğum hastaneleri başta olmak üzere anne ve bebek sağlığı hizmetinde yoğun bir gayret sarf etmekte ve aşırı bir iş yüküne maruz kalmaktadırlar. Bir yılda ülkemizde 1.5 Milyonun üstünde doğum gerçekleştiği dikkate alındığında ebe arkadaşlarımızın nasıl bir özveri ile çalıştıkları daha iyi anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“ÇÖZÜM ADINA ADIM ATILMIYOR”

53 bin ebenin pek çok sorunla çalışma hayatını sürdürdüğünü vurgulayan Tokur, “Çözüm adına bir türlü adım atılmaması nedeniyle de ümitsizliğe kapılmakta, tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar” değerlendirmesinde bulundu.  Sağlık çalışanlarının sorunlarının görmezden gelinmesi ve haklı taleplere sırt çevrilmesinin artık son bulması gerektiğini kaydeden Tokur, “Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada sağlıkta dönüşümün ikinci aşamasının çalışmalarının yaklaşık bir ay içerisinde kamuoyunun karşısına çıkacaklarını ilan ederek, sağlık çalışanlarının özlük haklarının, çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik de çalışmaların yapılacağını belirtmiştir. Özellikle belirtmek isteriz ki sağlık çalışanları artık söz değil icraat görmek istemektedirler. Yıpranma payının bile 3 yıldır söz verilmesine rağmen sürüncemede bırakılması bizlerin zihinlerinde olumsuz bir örnek olarak durmaktadır. Umut ederiz ki sağlıkta ikinci faz veya dönüşüm sağlık çalışanları için sorunların çözüldüğü ve taleplerinin yerine getirildiği bir süreç olur. Biz bu sürecin en yakın takipçisi olarak çalışanlar adına cesurca mücadelemizi sürdüreceğiz. Sözlerin takipçisi, yapılacak düzenlemelere de çalışanlar adına dahil olma gayreti içinde olacağız” açıklamasında bulundu.

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir