Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Yenilendi

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi yenilendi.

 

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları(Psikiyatri)Uzm. Dr. Sema Sağlam, “İlk açılışı dönemlerinde standartlara çok uygun olmayan binamız, 2015 yılı ekim ayında şimdiki yerine taşınarak(82. Yıl ek hizmet binası arkası)  TRSM standarlarına uygun tam kadro personeli ile son derece modern bir binada hizmet vermeye başlamıştır. Yeni binamızdaki fiziki ortamların genişlemesi ile tedavi gören hastalarımız için oyun alanları, elbecerilerini geliştirmeye yönelik çalışma salonları oluşturduk. yeşile bürünmüş geniş bir bahçesi ile merkezimizde tedavi gören hastalarımıza daha ferah bir alan oluşturduk. Toplum Ruh Sağlığı Merkezimizde ergoterapistin (iş ve uğraşı terapisti) bulunması birimimiz adına bir avantaj olarak görülmektedir. Ruh sağlığında ergoterapi müdahale yaklaşımları;hastalarımızın  günlük yaşam aktivitelerinin geliştirilmesi,zaman yönetimi ve aktivite planlama eğitimi,grup aktiviteleri ile sosyal, iletişimsel becerilerin geliştirilmesi açısından son derece önem teşkil etmektedir.2017 tarihi itibariyle hasta sayımız 145’e ulaşmıştır.” dedi.

Kurumda verilen hizmetlere de değinen Sağlam, şöyle devam etti:

“Bireysel Danışmanlık Hizmetleri. Uygun olan hastalara yönelik grup eğitimi (Ruhsal Toplumsal beceri Eğitimi). Hasta yakınlarına yönelik danışmanlık ve grup eğitimi. Sosyal beceri eğitimi, hijyen eğitimi. Sosyal hizmet uzmanı Danışmanlığında Hastaların sosyal haklarını takip etmek. Merkeze gelemeyen hastalara  yönelik  ev ziyaretleri  yapılmakta ve gerektiğinde evde bakım  ve tedavileri  sürdürülmektedir”

Sağlık merkezinde geçmişten bu güne  bir çok önemli  projeler  gerçekleştirildiğini anlatan Sağlam, “Bunlardan ‘Şiddetsiz bir topluma doğru’ kamu spotu projesi  çok ilgi toplamıştır. Yine Türkiye de bir ilk olan engelli kamu personel seçme sınavı (EKPSS) için kendi çalışanlarımız tarafından düzenlenen kursta on bir kişiden iki kişi derece yaparak  Adıyaman ili içerisinde çeşitli kurumlara yerleştirilmiştir.2017 yılı içerisinde de yine altı kişinin atanması beklenmektedir. Bu bağlamda daha fazla hasta kitlesine ulaşmak, Aile Sağlık Merkezleri(ASM) ile iş birliği yaparak gerekli görülen hastaların toplum ruh sağlığı merkezimize(TRSM) yönlendirilmesi, farkındalığın arttırılması için çeşitli sosyal etkinlikler ve programlar yapmak, kurum ziyaretleri yapmak hedeflerimiz arasındadır” şeklinde konuştu.

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Kadın muhtar adayları Genel Başkan Yardımcısı Taş ile bir araya geldi 

Adıyaman’da, kadın muhtar adayları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş ile bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir