Trilyonlar Dışarı Akmaya Devam Ediyor…

Türkiye’nin en önemli mermer yataklarına sahip olan Adıyaman, son yıllarda ciddi gelir kaynağı haline dönüşen “mermer” sektöründen ne yazık ki pay alamıyor.

Adıyaman’daki mermer rezervi 159 milyon ton olarak bilinirken, trilyonlarca para maalesef yabancıların cebine giriyor.

Son yıllarda çıkarılan mermerin Uzakdoğu ülkelerine ihraç edildiği ilimizde yabancılar mermer’den deyim yerindeyse parayı vurmaya devam ederken, Adıyamanlı iş adamları ve sanayiciler ise sadece izlemekle kalıyor. Her gün onlarca kamyon dolusu mermerimiz dışarıya ihraç edilmek üzere yola çıkarken, milyonlarca dolar tutan mermeri bünyesinde barındıran Adıyaman’ın cebine bir şey girmiyor. Sanayiciler sahip olunan kaynak ile Afyon ve Muğla’nın ardından mermer sektörünün başkenti olmayı planladıklarını söylerken, Afyon ve Muğla’nın kasasına giren para henüz Adıyaman’ın kasasına girmemiş görünüyor.

Dünya mermer rezervinin yüzde 40’ının Türkiye’de bulunduğunu, Türkiye’deki rezervin yüzde 10’nun ise Adıyaman’da olduğunu bildiren yetkililer, böyle büyük getirisi olan sektörden yeterince faydalanamamanın sıkıntısını yaşadıklarının da altını çizdiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan sanayici esnafımız “Türkiye’de bulunan yüzde 40’lık mermer rezervinin yüzde 10’unu sadece Adıyaman bölgesindeki mermer ocakları oluşturmaktadır. Bu çok ciddi bir rakamdır. Hem ilimiz ekonomisi hem ülke ekonomisine sağladığı katma değer olarak büyük bir önem arz etmektedir. Dünya rezervinin 1 milyar 590 milyon ton olarak düşünülecek olursa, bunun büyük bir bölümünün Türkiye’de ve Adıyaman’dan sağlanması çok önemlidir.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

MSG Motorsa Görkemli Açılış

MSG Motors lüks marka binek ve ticari araç modellerini satacağı ilk şubesini görkemli biçimde açtı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir