Tümsekler Kazalara Davetiye Çıkarıyor

Araç trafiğinin yoğun olduğu cadde ve bulvarda bulunan seviyesi düşük logar kapakları ve çukurlar, sürücülerin korkulu rüyası haline geldi.

Bozulan yollarda oluşan derin çukur ve engebelerden kaçmak için aniden direksiyonu kıran sürücüler, kaza yapma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

Adıyaman’ın en ,işlek bölgelerinden olan Atatürk Bulvarı güzergahının şehir mrkezine dönen kavşağı arasındaki bölüm, sürücüler için büyük tehlike oluşturuyor. Asfalt seviyesinden Köstebek yuvasını andıran yolda araç sürüşünün güvensizleşmesinin başında şehrin bulvar ve caddeleri üzerindeki rögar kapaklarının yenilenen asfaltın aşağısında kalması ve asfalt kodlarına getirilmemesi geliyor.

Başta toplu taşıma araçlarını kullanan şoförler olmak üzere sürücüler, rögar çukurlarına düşmemek için büyük çaba harcıyor. Çukur ve engebeler, yol kusurlarından sayılmasına karşın neden olduğu trafik kazalarında en büyük zararı ise sürücüler veya yayalar görüyor. Araç sahipleri ve şoförler, rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinde olmasının seyahat konforunu bozan ve sürücüleri tehlikeye sokan bir durum olduğunu söylediler.

Yol kaplama seviyesinden yüksek veya alçak kotta olan rögar kapaklarına çarpan araçların lastiklerinin patladığı, jantlarının hasar gördüğü, ön düzen ve süspansiyon sistemlerinin bozulduğu, sürücülerin direksiyon hakimiyetinin kaybetmesine neden olduğunu ifade eden şoförler, “Rögar kapakları yüzünden araçlar kontrolden çıkmakta, trafik kazalar yaşanabilmektedir. Rögar çukurları ve engebeler, kazalara neden olan kesin yol kusurları kapsamında kabul edilmektedir. Rögar kapakları sebebiyle kaza yapan sürücüler, hukuki ve cezai müeyyidelerin uygulanması için haklarını aramalıdır.” dedi.

Araçlara en çok zarar veren yol kusurlarının başında rögar çukurları ve engebeler geldiği bilgisini veren şoför vatandaşlar, “Yüksek veya alçak kottaki rögar kapakları, sürücüler için büyük masraflar açmaktadır. Hasar gören araçların ömürleri kısalmakta, bu da hem ülke ekonomisine hem de araç sahiplerine değer kaybettirmektedir. O yüzden bunların yol kaplaması seviyesinde olması sorumlu kuruluşların özen göstermeleri gerekmektedir.” açıklamasında bulundular.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir