Turiste Bir Sigara Bile Satamayan Esnaf Tepkili

Adıyaman’a gelen turist günübirlik kalınca bu iş sadece otellere yarıyor, ilaç mümessillerinin dahi turist olarak sayıldığı ilimizde turizmin ile ne kadar faydası olduğu merak ediliyor.

Sahabe Saffan Bin Muattal türbesi, Pirin Mağaraları, Menzil, Dünyanın 8. Harikası olarak bilinen Nemrut, Mor Petrus Kilisesi gibi turistik değerlere sahip olan Adıyaman’da şehre gelen turistler en fazla iki gün konaklamaya devam ederken, turizm pastasından esnaf ancak bıçakta kalan tortuyu yiyor.

Sözde her yıl binlerce turistin akın ettiği ilimizde beş yıldızlı otel eksikliği de devam ederken, vatandaş “ Zaten günü birlik geliyorlar otele gerek yok. O kadar misafirperveriz ki evimizde de konuk ederiz” diyerek yabancı hayranlığını gözler önüne serdiler.

“ Parayı oteller kazanıyor biz de ancak bakıyoruz” diyen Adıyaman esnafı, haklı serzenişlerini dile getirerek turisti şehre çekme ve konaklama süresinin uzatılmasını sağlama gibi konularda yetkilileri göreve davet ettiler.

Bakkaldan manava, kasaptan kafecisine, lokantacısından berberine kadar tüm esnaflar otellerin dışında hiçbir esnafın para kazanamadığını belirterek “ Turizm şehrinde esnaf turizmden para kazanamıyor” diyerek tepkilerini dile getirdiler. Adıyaman’da ki otellerin içerisinde restoran, bar, kafe, berber hatta sauna bile olduğunu belirten Adıyaman esnafları turistin dışarı çıkmasına gerek kalmadığını her türlü ihtiyacını otelden karşıladıktan sonra iki gün içerisinde memleketlerine geri döndüklerini söylediler. Bakalım atandaş neler söylemiş…

Abdullah Çimen“ Biz burada çay ocağı işletiyoruz. Bir gün buraya yabancı bir turistin geldiğini görmedim. Yer itibarıyla çok iyi bir konumdayız ancak otelcilerimiz turisti şehre indirmedikleri için yüzlerini dahi göremiyoruz. Ben 50 yaşındayım 30 yıllık esnafım daha turizm kenti diye lanse edilen Adıyaman’da bir turiste hitap edemedim. Birgün ağırlayamadım. Ağırlamayı bırakın şehrin göbeğinde olmama rağmen adamların yüzünü göremiyoruz”

Mahmut Bakkal“ Paket programlar yapan tur şirketleri yüzünden bizler yerli ve yabancı turiste hizmet edemiyoruz. Her şey hazır her şey belli zaten paketin içinde. Turizm alanı ve otele geri dönüş. Başka bir şey yok. Artık otel yetkililerimiz bu işe el atmalı. Ben yılların esnafıyım. Bakkalım var. Daha bir gün bir turiste bir paket sigara satmışlığım yok. Bunun suçlusu otelcilerdir başka kimse değil. Nasıl ki Antalya’daki esnaflar otellere baskı yapıp turisti çarşıya çıkaramadılarsa Adıyaman esnafı da bunu başaramaz. Top otelcilerde”

Abdi Güzeldal“ Ben restoran işletiyorum ancak turistimizin gittiği restoran belli. Zaten turu hazırlayan yetkililer her şeyi belirliyor. Bizler bizden gelsin yesinler demiyoruz ancak buraya da bir adım atsınlar. Şehir merkezini görmeden gideni demirci pazarımızı oturakçı pazarımızı görmeden giden turistler var. Turizmimizle gurur duymak için bizlere bir getirisi olması lazım. Esnaf turisti görmüyor bile. Oteller bu işten rant sağlıyor sadece”

Haber-Röportaj: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Nemrut Dağı’ına Ziyaretler Devam Ediyor

Kahta İlçesinde bulunan dünyanın 8. Harikası Nemrut Dağı’nda bu yıl başlayan geç sezon ziyaretleri devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir