Turistler de Farkına Vardı Tehlikenin

Kommagene Krallığı’na ait devasa kral ve tanrı heykellerinin bulunduğu, dünyanın 8’inci harikası olarak kabul edilen Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde bulunan 2 bin 150 metre yükseklikteki güneşin doğuşunun en güzel seyredildiği yer olan Nemrut Dağındaki heykellerin fiziksel çözünmeye maruz kaldığı bildirildi.

Havaların ısınması ve turizm sezonunun açılmasıyla birlikte konuk sayısında artış yaşayan tanrıların tahtında, özelikle yerli turistlerin bazıları ve bazı otel yöneticileri daha önce de Nemrut’u ziyaret ettiklerini belirterek “ Çatlamalar ve kopmalar fark ettik” dediler.

Bünyesinde barındırdığı birbirinden kıymetli kültür varlıklarıyla adından sıkça söz ettiren Nemrut Dağında gözden kaçan kırılmalar korkulan başa gelebileceğinin göstergesi. Gündüzleri sıcak geceleri ise oldukça soğuk olan Nemrut dağında çözünmeler meydana gelirken, oluşan tehlikenin oldukça büyük olduğu görülüyor. Özellikle Atatürk Barajı’nın yapımıyla değişen iklim şartları, heykellerin üzerinde çatlaklar oluşmasına neden olduğu bildirilirken, yaz mevsiminde gerginleşen Kış mevsiminde ise şiddetli soğuk, kar, yağmur ve doludan dolayı parçalanan heykeller kültür varlığımızın sonunu gösterir nitelikte.

2206 metre yükseklikteki heykellerde meydana gelen aşınmalar gözlerden kaçmazken, kültür bakanlığı ve ilimiz kültür müdürlüğü yetkililerinin bu konuda nasıl bir tedbir alacakları merak ediliyor. Bir dönem gündeme gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ODTÜ arasında gerçekleştirilen protokol gereğince Nemrut’un artık özel yöntemlerle korunacağı konusu da askıya alınmış görünüyor. Kahta’da bulunan ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Nemrut Ören Yeri’ndeki dev tanrı heykelleri, nanoteknolojiyle üretilmiş kumaş kullanılarak hazırlanacak kılıflarla korunacaktı ancak bu proje de hayata geçirilemedi.

Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ODTÜ arasında, önceki yıl ‘Kommagene -Nemrut Koruma ve Geliştirme Programı’ anlaşması imzalandı. 2010 yılına kadar devam edecek çalışmaları yürüten ekibin başkanlığını yapan ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Neriman Şahin Güçhan, heykellerdeki tahribatı en aza indirmek için gayret gösterdiklerini söylemişti. Hala bir çalışma yok. İnsanlar merakla bekliyor!

Haber: M.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Kadın muhtar adayları Genel Başkan Yardımcısı Taş ile bir araya geldi 

Adıyaman’da, kadın muhtar adayları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş ile bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir