Turizm Kenti Adıyaman’ın Değerleri Unutulmaya Yüz Tuttu

Turizm kenti diye lanse edilen ilimiz Adıyaman’da maalesef aksaklıklar, turizm kenti imajını deyim yerindeyse yerle bir ediyor.

“Sahipsiz memleket” damgasından bir türlü kurtulamayan ilimizde tam turizm sezonu ortası havaalanı kapanırken, komşunun bulamadığı bizim de beğenmediğimiz Pirin’de kazılar duruyor, Adıyaman Kültür mirasının sergilendiği müzeye ise misafir ayda yılda bir geliyor. Tarımını tütüne getirilen kota ile kaybeden, sanayisi zaten olmayan Turizm konusunda duyarsızlığı nedeniyle sınıfta kalan Adıyaman şimdi mevsimlik tarım işçilerine tutunmuş durumda. Adıyaman esnafı aylarca kazma’dan pamuktan, patatesten, kayısıdan ve fındıktan gelecek olan ve ile para girdisini sağlayacak olan mevsimlik tarım işçilerinin yolunu gözlerken, merkezi İstanbul ve Ankara olan büyük marketlere harcanan paralar da direkt olarak dışarıya akmaya devam ediyor.

Kullanılamayan değerimiz “turizm” ile ilgili konuşan vatandaşlar, turizm değerlerimizin kullanılamadığı konusunda hemfikir olurken, konuyla ilgili konuşan vatandaşlar “Adıyaman’ın hemen hemen her platformda övündüğü ve Adıyaman’ın kurtuluş yolu olarak görünen Turizm sektörü de Adıyaman’da yerinde sayıyor. Onlarca tarihi ve ören yerine sahip olan ilimizde tarih deyim yerindeyse Allah’a emanet. Yapılan hamleler, reklâmlar ve tanıtımlar yetersiz kalırken, gerek Perre’de ödenek yetersizliğinden duran kazılar, gerek yavaş yavaş yıkılan Kahta gerekse de dünyanın kıymetini anladığı ancak ilimiz yetkililerinin üzerinde pek durmadığı Nemrut Dağı. Bir yandan otel eksikliği eksik yüzünü gün yüzüne çıkartırken, bir yandan da tesis eksikliği, mekan, turizm danışma büroları eksikliği. Yüzyıllardı yanı başımızda duran değerlere rağmen Kapadokya’daki turist sayısını dahi yakalayamayan Adıyaman’da turizmin geleceği belirsizliğini koruyor” dediler.

Haber-Yorum: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman Turizmine Büyük Ödenek

Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi ile Adıyaman turizmine 7.7 milyon Euro’luk destek sağlanacak. Adıyaman’da Turizm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir