Turizm Kentinde Tek Bir Kokartlı Rehberimiz Yok

Turizmci Darbaş “ Kokartlı Rehber Yetiştirmemiz Gerekiyor”

Nemrut Dağı, Perre Antik Kenti gibi önemli tarihsel ören yerlerine sahip Adıyaman’da turizm information bürosunun açılmaması tepkiye yol açarken gelen turistlere eşlik edecek kokartlı rehberin olmaması ise krize yol açtı.

Başta Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Nemrut Dağı olmak üzere, önemli tarihsel kültürel mekanları ile bilinen Adıyaman’da turizmciler turistlerin şehre gelmesi için yol haritalarının çizilmesini istiyor.

Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayısının 200 binlerden 60 binlere kadar düştüğü belirtilirken, bazı otellerin turist hiç görmedikleri belirtiliyor. Yaşadıkları sorunların her geçen gün büyüğünü ve böylelikle birçok turizmcinin işyerine kilit duruma noktasına gelmesiyle sektörde kalan işletme sahipleri ayakta kalma savaşı veriyor. Adıyaman’da turizm alanında yaşanan sorunlarla birlikte yeni projelerin üretilmesi yönünde talepler, turizmciler tarafından gündeme gelmeye devam ediyor.

Adıyaman’da uzun yıllardan bu yana turizm otelciliği işletmeciliği yapan Yunus Darbaş “Biz Adıyaman olarak GAP bölgesinde bulunan turizm işletmecileriyiz. Bu bölgede Antalya bölgesine verilen teşviklerin GAP bölgesine de verilmesi gerekiyor. Ciddi manada çözüm süreciyle ilgili olarak bu bölgedeki turizm işletmecileri çok ciddi sıkıntılar yaşamakta. Bütün oteller boş. Otellerin ciddi giderleri var. Turizm tesisleriyle ilgili olarak otellerimiz boş yani atıl durumda beklemekteler. Otellerinde çok çok ciddi giderleri var. Acil bir şekilde hükümetimiz müdahale etmediği takdirde bu işletmecilerin çoğu batacaktır. Ve bu durum çok ciddi sıkıntılar doğuracaktır. Ve durumda işsizliği arttıracaktır. İşsizlikle ilgili olarak ve turizm alanı için çok ciddi teşviklerin verilmesi gerekiyor.  Adıyaman’da dünyanın 8. Harikası olan Nemrut Dağı’da ilimiz sınırları içerisinde yer almaktadır. Özellikle Mardin. Diyarbakır ve Gaziantep turizmin merkezinin ambarıdır. Bu bölgeye, Antalya bölgesine yapılan uçuş, eleman desteği yapıldığı gibi bu desteklerin Adıyaman ve GAP bölgesine de yapılması gerekiyor.”

“NE GELEN VAR NE GİDEN”

Darbaş, “Adıyaman bölgesinde GAP turizmi olarak 2017 yılı içerisinde herhangi bir tur ve turist gelmiş değil. Şuan bütün otellerimiz çok düşük kapasite ile çalışmaktadır. Oteller borç harç içerisinde kredi bile alamamaktadırlar. Siyasi ve yetkililerin bu bölgeye ciddi manada eğilip tanıtım, reklam ve rehberlik çalışmaları yaparak turizmi canlandırmaları gerekiyor.

Daha önceki valimizle beraber bütün otelci arkadaşlarımızla bir araya geldik. Bir plan çıkardık. İlk kez otelci arkadaşlarımızla toplanmıştık. Bundan sonra da yeni valimizle görüşerek neler yapılabilir, diye görüşeceğiz. Durmayacağız zorlayacağız. Yetkililerimizle görüşeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanımızın Adıyaman’a gelmesinde emeği geçen TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’a teşekkür ediyoruz.

Bir şey istemedik ve bir şeyler istemeliyiz. Kırmadan dökmeden.”dedi.

“KOKARTLI REHBER ŞART”

Adıyaman’da turizmin canlanmasıyla ilgili ciddi tanıtımların yapılması gerektiğini vurgulayan Darbaş “Adıyaman’ın tarihi bir şehir ve bu şehrin tanıtımını yapmamız gerekiyor. Özellikle Tuz Hanıyla ilgili gelişmeler var. Perre ile ilgili tanıtım ve kontrol mekanizmasında sıkıntı var. İl Kültür ve Turizm müdürlüğünün çalışma yapması gerekiyor. Nemrutta sıkıntı yok. Çalışmalar yerinde. Ama böylesi güzelliklere sahip bir kentimizde nedense bir turizm information büromuz halen yok. Aynı zamanda turist bekliyoruz peki gelen turiste rehberlik edecek kokartlı rehberlerimiz nerede? İl Kültür ve Turizm Otelcilik Yüksekokulunun bir araya gelip çalışma üretmesi gerekir.

Nemrut Dağı, Perre Antik Kent, Karakuş tepesi, Yeni Kale, Sofraz Tümülüsü, Cendere Köprüsü gibi dünyaca ünlü tarihi mekanların bulunduğu ‘Açık hava Müzesi’ konumundaki Adıyaman, 300’e yakın tarihi ve kültürel yapıyı barındırıyor.

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir