Turizmciler, Yeni Sezondan Umutlu

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde terör olaylarının bitmesinin ardından Adıyaman’da turizmciler yeni sezona umutla bakıyor.

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi Adıyaman şehri, bir yandan ziyaretçilerini beklerken, turizmciler ise turist sayısının artması için yetkililerden destek bekliyor.

Bir dönem 200 bin ve üzeri turisti ağırlayan Adıyaman, şimdilerde yılda 30 bin turiste ev sahipliği yapıyor.

Adeta açık hava müzesi konumunda olan Huzur ve Barış şehri Adıyaman’da turizmcilerde yeni sezona umutla bakıyor. Turizmci Veysel Kuştepe, turistlerin gelmeye başladığını ancak önceki yıllara oranla azaldığını kaydetti.

TURİST SAYISI DİBE VURDU

Dünya’nın 8. Harikası Nemrut Dağı, Açık Hava Müzesi konumundaki Perre Antik Kent, Karakuş tepesi, Yeni Kale, Sofraz Tümülüsü, Cendere Köprüsü gibi dünyaca ünlü tarihi mekanların bulunduğu Adıyaman’a yerli ve yabancı turistlerin ilgisi azaldı. Aynı zamanda Türkiye’de yeri bilinen iki sahabeden biri olan Safvan Bin Muattal’ın olduğu önemli inanç turizmine ev sahipliği yapan ‘Açıkhava Müzesi’ konumunda olan Adıyaman’da 300’e yakın tarihi ve kültürel yapıyı barındırıyor. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği ve Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Nemrut Dağına 2016 yılında yeterince ilgi duyulmadı. Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği Nemrut Dağı eski günlerini ararken, Adıyamanlılarda turistlerin yeniden gelmesi için çalışma yapılmasını bekliyor.
Her geçen yıl Adıyaman’a gelen turist sayısında ciddi düşüş yaşanırken istatistik veriler ise iç açıcı görünmüyor. Ortadoğu’da ki savaşın yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki terör olayları ve 15 Temmuz darbe girişimi Huzurun Başkentini’de etkiledi. 2015 yılında 102 bin 660 olan turist sayısına ulaşan Adıyaman, 2016 yılında 77 bin 872’te kaldı.  77 bin 12 yerli turisti ağırlayan Adıyaman yabancı turistler tarafından ilgi görmedi.

TURİSTLER GELMEYE BAŞLADI

Havaların ısınmasıyla birlikte Adıyaman’da ki tarihi ve turistik mekanları görmek için yerle ve yabancı turistler Adıyaman’a gelmeye başladı.
Tarihi ve turistik yapısıyla Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden birisi olan Adıyaman’da, Nemrut Dağı, Atatürk Barajı, Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Arsemia Ören Yeri, Perre Antik Kent, Besni Sofraz Tümülüsü, Gölbaşı Tabiat Gölü, Sahabe Hz. Saffan bin Muattal Türbesi’nin içinde bulunduğu 200’ün üzerinde tarihi ve turistik mekan bulunuyor. Açık hava müzesi konumunda olan Adıyaman’a 2017 yılının ilk turistleri turlarla gelmeye başladı.
Kültür turizminin yanı sıra inanç turizmiyle de ismini duyuran Adıyaman’da ki turizm sektörü, 2017 yılının iyi geçmesini umuyor.
Tur operatörleri tarafından GAP turu kapsamında Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı turistler ilk önce kent merkezi daha sonra Kommagene Uygarlığından kalma tarihi mekanları geziyor. Turistler özellikle 2206 metre yükseklikte ki Nemrut Dağına çıkmayı istiyor.
TURİZMCİLER UMUTLU

Adıyamanlı turizmci Veka Tur İşletmecisi Veysel Kuştepe, 2017 yılından ümitli olduklarını ve sektördeki daralmanın giderileceğini ifade etti.

Yeni sezona umutlu girdiklerini kaydeden turizmci Veysel Kuştepe  “Güzel şeyler olacak. Biz çok umutluyuz” dedi.

Kuştepe, “ Sayın valimiz önceki günlerde turizm için seferberlik ilan etmişti. Bu önemli bir adım. Adıyaman turizm kenti ve turizmden çok şey bekliyoruz. 34 yıldır turizmciyim ve böyle toplantılara az rastladım. Vali bey bu bölgenin insanı ve ondan çok şey bekliyoruz. Sayın valimiz Abdullah Erin ve TBMM Başkanvekilimiz Sayın Ahmet Aydın, milletvekillerimiz ve belediye başkanımız sayın Hüsrev Kutlu’nun çalışmalarını görünce umutlandım. Sayın valimize hepimiz destek verelim ve Adıyaman turizmde istediği yere gelsin” ifadelerini kullandı.

Turizm sektörünün son birkaç yılda çok zarar gördüğünü aktaran Kuştepe, “Allah devletimize zarar vermesin. Eski günler gibi olmasa da yeni sezonu açtık ve turistlerimiz gelmeye başladı. Zaman zaman kafileler geliyor. Umarım sayıları artar. Adıyaman artık 70 bin 100 binlerde değil. En az 200 bin turist olması gerekir. Eğer terör olayları olmasaydı otellerde yer bulamazlardı.” Şeklinde konuştu.

TURİSTLER KORKUYOR

Adıyaman’da turizmin gelişmesi için bazı önerilerde bulunan Kuştepe, sözlerini şöyle sürdürdü “Önceki günlerde tanıtım günleri için Ankara’daydık. Herkes oradaydı. Valimiz, vekillerimiz, belediye başkanımız ve Adıyamanlılar. Memleketimizi tanıtmak için başkentte hep birlikte omuz omuza verdik. Emekleri geçenlere teşekkür ediyorum. Adıyaman’ı dışarıda yanlış tanıtıyorlar. İnsanlar korkuyor GAP turuna gelmeye. Adıyaman en son geliniyor ve güneşin doğuşunu batışını seyrettiriyorlar. Güzelliklerimizi yansıtmalıyız. Bu konuda basınımızın da çabasına ihtiyacımız var. Özellikle, Antalya’dan Adıyaman’a uçak seferlerinin olması gerektiğini sürekli dile getiriyorum. Yetkililerden rica ediyorum. Adıyaman’a çok katkısı olur. Bir an evvel yapılmalı. Aynı zamanda Adıyaman’a bir turizm caddesi yapılmalı. Oturakçı pazarından daha güzel bir alan oluşturup turistlerin şehirde kalmalarını sağlamamız gerekiyor.”

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir