Türk Enerji Sen İl Temsilcisi Çevik: “Bugün Çalışma Hayatı Ciddi Tehditlerle Karşı Karşıyadır”  

 

Türk Enerji Sen İl Temsilcisi Murat Ümit Çevik, çalışma hayatının ciddi tehditle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Çevik, yaptığı açıklamada, bunların en önemlisinin iş güvencesiz istihdam modeli olduğunu ifade etti.

Sendikal tercihin bugün dünden çok daha önemli olduğunu vurgulayan Çevik, şunları kaydetti:

“Bu tercih şuan çalışma hayatında yaşananlara taraf ya da karşı olduğumuzu da gösterecektir.

Gözlerimizin içine baka baka iş güvencesini tartışıyorlar. Yıllardır Türkiye Kamu-Sen olarak bu konuya dikkat çeken tek konfederasyonuz. İş güvencesiz bir ortam istiyorlar diye yıllardır bağırıyoruz. Geçtiğimiz yıl 4 Nisan’da eylem yaptık İş güvenceme dokunma diye. Bazıları olayın yeni farkına varıyor, İş güvencesi kırmızı çizgimizdir diyorlar.Genel Başkanımız Sayın İsmail Koncuk’un dediği gibi Pembe adamların kırmızı çizgisi olur mu? Buradan ilan ediyoruz siyasi gücü verdiniz, buna saygımız var, kamu çalışanlarını uyarıyorum, sendikal gücüde iş güvencemizi kaldırmak isteyenlerin eline verirseniz iş güvencemiz kalmaz, hakkın kalmaz”

“Esnek istihdam, taşeron işçiliği ve özel istihdam büroları yoluyla emek sömürüsü hızla yayılmakta, istihdam maliyetleri aynı kaldığı halde çalışanlar üzerinden kâr elde eden emek simsarları, komisyoncular nedeniyle, düşük ücretin hâkim olduğu bir yapı ortaya çıkmaktadır” diyen Çevik, bu durumun, işten çıkarmaların kolaylaştığı, işlerin çalışan tarafından gördürülmek yerine şirketlere ihale edilerek çalışanları çalıştıran aracılar yoluyla yeni bir rant kapısının oluşturulduğu, esnek istihdamın yaygınlaşmasının bir sonucu olduğunu dile getirdi.

Meslek liselerinin önemini yitirdiği, piyasada ara eleman ihtiyacı oluşurken, milyonlarca üniversite mezununun iş aradığı, eğitim planlamasının olmadığı bir yapıda istihdamın artmasının mümkün olmadığına dikket çeken Çevik, şöyle devam etti:

“Bu sebeple sendikaların, İktidarı, bu söylemlerden uzaklaşmaya davet etmesi gerekmektedir. Türkiye Kam–Sen, bunu en net ifade eden sendikadır. İktidar bir yandan taşeronları kadroya alacağım derken, diğer yandan esnek, part time, uzaktan istihdam gibi ucube anlayışı dayatmaktadır.4C, 4B, 5393, vekil ebe, hemşire, imam, İHS’yi bela edenler, tedbir alınmazsa çalışma hayatını daha da içinden çıkılmaz hale getirecektir. Tek ve en önemli tedbir, mücadeleci sendikacılığı öne çıkarmak, sarı sendikacılığa geçit vermemektir. İçinde bulunduğumuz tüm zorlukları beraberce aşacağız asla yanlışların tarafında olmayacağız. Sadece kamu çalışanlarının hak ve menfaatlerini savunmak için tek adres değil, ülkenin makûs talihini yenmek içinde tek adres Türkiye Kamu-Sen’dir. Çalışanlar bunu başarmak zorundadır. Vizyonsuz ve acemi sendikacılığın Türk memurunu getirdiği içler acısı durum ortadadır. Bırakınız eylem ve etkinlikler yapabilmeyi, muhataplarının yüzüne tek kelam etmeye yüreği yetmeyenlerle çalışanlar bir yere varamayacaktır. Şundan eminim ki, tüm çalışanlar sarı mağrur sendikacılık gerçeğini çok iyi bilmekte, ancak günü kurtarmak daha kolay bir yol olarak görülmektedir. Bugün, birçok çalışana kolay yol olarak görülen bu tercihleri, esasen hepimizin geleceğini tehdit eden en büyük tehlikedir.

Bu Hükümete de, bundan sonrakilere de şunu gösterebilmek zorundayız. Ben memurum ve haklarımın peşindeyim. Bana hasım olana asla dost olamam”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir