Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Şişman: “2017’de, Olmaz İse 2018’de Karadeniz’de Bir Kuyu Daha Açmayı Düşünüyoruz” “Mevcut Dönemde Üretimi Dengeleyecek ve Üretim Kaybına Sebep Vermeyecek Yatırımları Önceleyeceğiz”

Türkiye Petrolleri (TP) Genel Müdürü Besim Şişman, “Mevcut dönemde üretimi dengeleyecek ve üretim kaybına sebep vermeyecek yatırımları önceleyeceğiz, ama aramaya daha çok odaklanarak, çok değil, ama daha doğru kuyular kazarak şirketimizin önünü açacağız” dedi.
2017’de, olmaz ise 2018’de Karadeniz’de bir kuyu daha açmayı düşündüklerini ifade eden Şişman, “Türkiye Petrolleri’nin özellikle Azerbaycan’da ciddi yatırımları var. Bu yatırımların önünü açabilmek, devamını sağlayabilmek ve buraları daha iyi besleyebilmek için de biraz daha frene basmamız gerekti, ama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ile yaptığımız en son toplantıdan sonra Enerji Bakanımız, ‘yurt içinde daha agresif yatırımlar yapın, biz de sizin önünüzü açalım’ dedi. Bu talimatla da biz içimiz ferah bir şekilde içeride biraz daha gaza basacağız. Shell ile 2017’de, olmaz ise 2018’de Karadeniz’de bir kuyu daha açmayı düşünüyoruz. Daha yeni projelerle de içeride daha agresif olmaya gayret edeceğiz, ama tabi petrol fiyatları da bizi etkilemez mi? Etkiler, etkiliyor da. İnşallah önümüzdeki dönem bu toparlamayla birlikte, ki son günlerde 50-52-53 dolarlar arasında gidip gelmeye başladı, trend biraz daha yukarıya çıkarsa, bizim önümüz daha da açılacak, bütün dünya şirketlerinde olduğu gibi. Mevcut dönemde üretimi dengeleyecek ve üretim kaybına sebep vermeyecek yatırımları önceleyeceğiz, ama aramaya daha çok odaklanarak, çok değil, ama daha doğru kuyular kazarak şirketimizin önünü açacağız. İnşallah Akdeniz ile ilgili de yine Bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda agresif bir şekilde çalışıyoruz. Önümüzdeki dönem Barbaros Hayrettin Paşa gemisiyle yine Kıbrıs açıklarında önce ciddi bir sismik çalışmamız olacak. Daha önceki sismik çalışmaların değerlendirmeleri de hızla devam ediyor. O çalışmaların bitiminden sonra Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında da yeni bir kuyu açabiliriz. Ama tabi deniz yatırımları pahalı olduğu için doğal olarak biraz daha petrol fiyatlarının toparlanması bu işi hızlandıracak süreç olarak karşımızda duruyor. Bir gelişme olursa Libya’daki off-shore projelerinde olma düşüncemiz var. Libya’da yürüttüğümüz projeler vardı, ama Libya’da mevcut şartlar bizi ileriye taşımıyor. Onunla ilgili bir karar aşamasına gelmek üzereyiz. Irak’taki projelerimiz devam ediyor. Rusya’da Güney Sibirya’da devam eden küçük bir projemiz var. Yeni imkanlar oluşursa buralara bakılabilir.” diye konuştu.

HABER: FATİH SEBZECİ

Bu Haberi Gördünmü!

MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO Fuarını Değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO fuarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir