Türkiye’nin 3. Kol  Nakli Adıyamanlı Mustafa Sağır’a Yapılıyor

 

Türkiye’nin 3’üncü çift kol nakli Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilmeye başladı. Antalya’da motosiklet kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Emin Konar’ın bağışlanan iki kolu, 2008 yılında tarlada bulduğu patlayıcının elinde patlaması sonucu iki kolunu kaybeden Adıyamanlı 31 yaşındaki Mustafa Sağır’a naklediliyor.

Antalya’da 31 Ocak tarihinde geçirdiği motosiklet kazasının ardından kaldırıldığı hastanede dün beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Emin Konar’ın ailesi, çocuklarının organlarını bağışladı. Konar’ın kollarının Adıyaman’da çiftçilik yapan ve 2008 yılında tarlada bulduğu patlayıcının elinde infilak etmesi sonucu iki kolunu kaybeden 29 yaşındaki Mustafa Sağır’a nakledilmesine karar verildi.

Mustafa Sağır, dün akşam 20.30’da nakil için Antalya’ya davet edildi. Baba 57 yaşındaki Mustafa Sağır ile birlikte hemen yola çıkan oğul Mustafa Sağır, önce karayoluyla Gaziantep’e, ardından İstanbul aktarmalı olarak Antalya’ya geldi. Sabah Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde son tetkikleri yapılan Sağır, saat 11.00 sıralarında Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından ameliyata alındı. Organ nakli ekibi, sabahın erken saatlerinde bir taraftan Emin Konar’ın organlarının alınması işlemine başladı. Konar’ın böbrekleri, karaciğeri ve pankreası organ nakli doktorları tarafından alınırken, kolları da Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ile Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı olan Doç. Dr. Özlenen Özkan ve ekibi tarafından alındı. Özel bir kutu içerisinde ameliyathaneye götürülen kolların Sağır’a nakil işlemine başlandığı belirtildi. Baba Mustafa Sağır’ın ise hastane koridorlarında endişeli bekleyişi devam ediyor.

Oğluyla aynı adı taşıyan baba Mustafa Sağır (57), oğlunun kollarını 2008 yılında tarlada bulduğu amonyum sülfat ve amonyum nitratın karışımının yüksek ısı nedeniyle elinde patlaması sonucu kaybettiğini aktardı.

“Diğer çift kol naklini gördü”

Oğlunun uzun süre hastanede tedavi gördüğünü belirten baba Sağır, “Daha önce çift kol nakli yapılan Cihan Topal’ın yanına gittik. Kollarını gördük. Oğlum da nakil olmaya karar verdi. Akdeniz Üniversitesi’ne gelip başvurduk. Bugüne kadar hiç aranmamıştık. Ama oğlum hep umutluydu” dedi.

“Borç para ile nakle geldi”

Nakil için dün akşam saatlerinde arandıklarını anlatan baba Sağır, “Oğlum haberi alınca mutluluktan adeta havalara uçtu. Hemen hazırlandık, ancak yola çıkacak paramız dahi yoktu. Akrabalarımızdan komşularımızdan borç para aldık. Oğlum iyileşince keçilerimizi satıp borcumuzu ödeyeceğiz. Yeter ki oğlum iyi olsun. Ameliyata girerken morali çok iyiydi. ‘Baba için rahat olsun ben iyi olacağım’ dedi. Doktorumuz da aradı ve bir sorun olmadığını söyledi” ifadelerini kaydetti.

“Nişanlısı terk etti”

Oğlunun nakil olmayı çok istediğini ve her zaman umutlu olduğunu belirten Mustafa Sağır, “En büyük hayali kollarına kavuşup eski günlerine dönmekti. Kazadan önce nişanlıydı. Ancak kolunu kaybedince nişanlısı terk etti. Kollarını kaybetmeseydi muhtemelen şimdiye kadar evlenip çocukları olurdu. İnşallah iyileşip sağlığına kavuşunca ona güzel bir düğün yapacağız” diye konuştu.

İlk Çift Kol Nakli 2010’da Yapıldı

Türikye’nin ilk çift kol nakli 25 Eylül 2010 tarihinde Aydın’da yaşayan 36 yaşındaki Cihan Topal’a yapılmıştı. 2008 yılında kollarını silaj makinesine kaptırarak kaybeden Topal’a Muğla’da trafik kazasında yaşamını yitiren 23 yaşındaki Fatih Demirel’in kolları takılmıştı. Türkiye’nin ikinci kol nakli ise 34 yaşındaki Atilla Kavdır’a nakledilmiş ancak çift bacak nakli de yapılan Kavdır, nakilden 4 ay sonra yaşamını yitirmişti.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir