Tut’da Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu

Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Adıyaman Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokol çerçevesinde, Tut Halk Eğitim Merkezi ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi Kapsamında düzenlenen “Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu” Tut Abuzer Yıldırım Anadolu İmam Hatip Lisesi toplantı salonunda başladı.

Süt sığırı yetiştiricilerinin bilinçli ve sürdürülebilir üretim yapması amacıyla düzenlenen ve özellikle Genç Çiftçi Projelerinden hibe alanlara yönelik kursta Tut İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Veteriner Hekim Abidin Tanrıverdi,  Veteriner Hekim Barış Aliş ve Veteriner Hekim Mehmet Kürşat Kocaman eğitici olarak görev aldı.

12 iş günü süren kursta sığır ırklarının tanımı, sığır ırklarının seçimi, hayvan beslemesi, hayvan hastalıkları ile mücadele ve buzağı ölümleri ile ilgili teorik eğitimler verildi. Ayrıca kursiyerler özel bir işletmeye ait bir çiftliğe götürülerek oradaki işleyişi yerinde gördüler. 12 iş günü sonunda kursa katılan kursiyerler yazılı sınava tabi tutuldu. Sınavda başarılı olan 6’sı bayan, 35’i erkek olmak üzere toplam 41 üretici sertifika almaya hak kazandı.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …