Tütüncü Abuzer Beyaz: “Satışlarımız Gözle Görülür Düzeyde Arttı”

Maliye Bakanlığı’nın sigara satışlarını azaltmak için uyguladığı yüksek vergiler, kaçak sigara satışlarını arttırdı. Artan satışlar sonrası kaçak tütün ürünleri satan marketler ortaya çıktı.

Tütün satıcısı Abuzer Beyaz, satışların son birkaç gün içeriisnde deyim yerindeyse tavan yaptığını belirterek “ İşlerimiz çok iyi. 10 liraya bir paket sigara alan adam. 10 liraya kaçak tütün alıyor ve bu kendisine bir ay yetiyor” dedi.

Maliye Bakanlığı piyasada satılan sigara ürünlerinden yüzde 80 oranında vergi alıp sigara fiyatlarını yüksekte tutarak satışlarını azaltmayı hedeflerken, Sağlık Bakanlığı ise “Dumansız Hava Sahası” projesini başlatarak Türkiye genelinde kapalı ve bazı açık alanlarda sigara kullanımını yasaklayarak kullanımın önüne geçmeye çalışıyor. Ancak devletin aldığı bu tedbirleri hiçe sayan bazı kaçakçılar, gayri resmi yollarla tütün satışı yaparak vatandaşları zehirliyor ve tüketimin yaygınlaşmasına neden oluyor. Bu kapsamda, ‘Tütün Shop”, ‘Tütün Market” veya ‘Tütüncü” gibi isimler altında kurulan işyerlerinde, kaçak sigara ve tütün satışları yapılıyor. Denetimleri yapılmayan ve bandrolleri olmayan kaçak sigaraların Türkiye’de yetiştirilen tütünlerden veya yurtdışından yurda kaçak olarak sokulduğu tahmin ediliyor. Denetlenmeyen sigaraların içinde hangi zararlı maddelerin olduğu ise bilinmiyor.  Tütün marketlerin camları genelde siyah bir filmle kapatılarak dışarıdan içeri görünmeyecek şekilde kapatıyor. İçerisine girildiğinde ise raflarda hediyelik eşya, kolonya, deodorant gibi kozmetik ürünler satıldığı görülüyor. Ancak içeriye giren müşteri işyeri sahibinden özellikle tütün istediğinde tütünleri tezgâh altından veya dükkândaki gizli odadan çıkarıyor. Vergisiz tüketiciye sunulan tütünler, piyasadaki sigaraların çok altında satıyorlar. Böylece maddi durumu olmayan düşük gelirli vatandaşlar kaçak tütünleri veya sigaraları buradan almak zorunda kalıyor.  Tütüncü pazarı esnafı, kaçak sigara ve tütün satışlarındaki artışın esas nedeninin, sigara satışlarındaki tütün kanunu nedeniyle yaşanan azalma olduğunu söyledi. Sigara firmalarının değişik yönlerden bu yasağı aşmak ve daha çok tiryaki oluşturmak için değişik taktikler uyguladıklarını belirtti. Kaçakçılığın artacağı beklentisinin olduğunu ifade eden tütünü Abuzer Beyaz, “Sigara fiyatları artıp satışlar düştü. Bu da kaçak sigara ve tütüne olan ilgiyi arttırdı. Kaçak sigaraların ve tütünlerin marketlerde satılması birer taktik” dedi. Türkiye’de tütün ürünlerinin satılmasında ve kullanılacak mekanlarla ilgili bir denetim sorunu yaşandığını dile getiren bazı vatandaşlar ise, “Nerede sigara içilmesi gerektiği yasada belirtildiği halde, bu yasağa uymayan ve kapalı açık dinlemeyen bir çok işletme var. Ama onlarla ilgili de cezai yaptım yetersiz. Denetim mekanizmasında kolluk kuvvetlerinin yetersiz olması önemli bir problem” şeklinde konuştu.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir