“Tütüne ve hastalıklarına Çare Bulunsun”

Tütün Platformu Sözcüsü Av. Abdurrahman Tutdere, bu yıl tütünlerde meydana gelen hastalıklar nedeni ile ilgililerin gerekli önlemleri almalarını istedi.

Tütün üreticilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için başta Adıyaman Ziraat Odası’nı, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nü ve Çelikhan İlçe Tarım Müdürlüğü’nü göreve davet ediyoruz” diyen Tütün Platformu Sözcüsü Av. Abdurrahman Tutdere, “Önümüzdeki dönem aynı sorunların yaşanmaması amacıyla sahada gerekli çalışmaların yapılarak hastalığın nedeninin tespiti ile çiftçilerin konu ile ilgili bilgilendirilmeleri çok büyük önem arz etmekte” dedi.

“Bu sorunun takipçisiyiz”

Tütün Platformu Sözcüsü Av. Abdurrahman Tutdere, şöyle dedi; “Adıyaman tütün üreticileri bu yıl sarmalık kıyılmış tütündeki yasaklayıcı kanun hükümlerinin yanı sıra çok büyük zararlar doğuran ürünlere bulaşan hastalıklarla da boğuşmakta. Çelikhan ilçesi başta olmak üzere Adıyaman’ın birçok merkez köylerinde ve Bulam ovasında üreticilerin tütünlerine henüz sebebi tam olarak tespit edilemeyen bulaşıcı hastalık nedeniyle üreticiler mağdur durumdadır. Üreticilerin bir kısmı tüm çabalarına rağmen ürünlerini kurtaramayarak tarlalarını sürmek zorunda kalmışlar. Çok büyük maliyet ve emek gerektiren tütün üretimi bu yıl hastalık nedeniyle de daha da zahmetli hale gelmiş, üreticiler yoğun ilaçlama nedeniyle ekstra külfet altına girmişler. Tütün üreticilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için başta Adıyaman Ziraat Odası’nı, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nü ve Çelikhan İlçe Tarım Müdürlüğü’nü göreve davet ediyoruz. Önümüzdeki dönem aynı sorunların yaşanmaması amacıyla sahada gerekli çalışmaların yapılarak hastalığın nedeninin tespiti ile çiftçilerin konu ile ilgili bilgilendirilmeleri çok büyük önem arz etmekte. Adıyaman Ziraat Odası’nın konu ile ilgili yapmış olduğu çalışmanın sonuçlarını bütün çiftçiler merakla beklemektedirler. Adıyaman Ziraat Odası’nın konuya hassasiyetle yaklaştığını biliyoruz. Tütün Platformu olarak göstermiş oldukları çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Beklentimiz çalışmaların süratle sonuçlandırılması ve üreticilerin tütündeki bu amansız hastalıktan dolayı mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde. Tütün Platformu olarak üreticilerimizin hayatlarını kâbusa çeviren ve henüz nedeni tam olarak tespit edilemeyen tütündeki bu sorunun çözülmesi için her türlü çabayı ve çalışmayı yürüteceğiz. Tütün üreticilerimizle birlikte ilgili kurumlarla işbirliği yaparak bu sorunun takipçisiyiz.”

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir