TV Bağımlısı Anne Baba Çocukları Kötü Etkiliyor

İşten eve gelip TV karşına geçen aileler, çocukları için farklı bir tehlikenin kapısını aralıyor. Uzmanlar yeni nesildeki ekran bağımlılığının, anne ve babanın televizyon alışkanlığından kaynaklandığını söylüyor.

Dijital bağımlılık virüs gibi yayılıyor, fakat ne ebeveynler ne de çocuklar bu bağımlılığın farkında. Yapılan araştırmalar, ebeveynin eğitim ve gelir seviyesi arttıkça teknolojik bağımlılığının da arttığını ortaya koyuyor. Uzmanlar ise yeni neslin akıllı telefon ve ekran bağımlılığının anne ve babasını sürekli televizyon başında görmesinden kaynaklandığını vurguluyor. İşte uzmanların çarpıcı yorumları.

Konu ile gazetemize açıklamalarda bulunan Adıyaman Rehberlik Araştırma (RAM) müdürü Cebrail Çirkin: “Hemen hemen ailelerin çoğu çocuklarıyla sağlıklı iletişim kuramadıklarından onlarla birçok konuda konuşmak istediklerini ancak konuşamadıklarından yakınırlar.

Başta TV Olmak üzere tüm teknolojik araçların kullanımı aile büyüklerinin kontrolünden çıkarsa maalesef çocuklar ve gençler bu teknolojik aletlerin esiri durumuna gelerek gerçek hayattan uzaklaşır, çabuk sinirlenen, öfkelenen, sabır göstermeyen, aile içi muhabbetlerden zevk almayan kişiler olup çıkarlar.

Günde 5-6 saat televizyonun açık olduğu bir evde çocuklar konuşmaz, ancak ve ancak makineler konuşur. Çocuklar birçok öğrenmeyi küçük yaşlarda öncelikle ebeveynlerinden model alarak gerçekleştirir. TV bağımlısı anne ve babalar bu bağımlılıklarını çocuğa aktararak çocuklarının iletişim engelli bireyler olarak yetişmesine neden olurlar.

Özellikle küçük yaştaki (0-4 yaş arası ) çocukların tv karşısında yaşantısal anlamda uzak sadece görme ve duymaya dayalı yoğun ve karmaşık bilgileri almasının zihinsel ve duygusal gelişimlerini sekteye uğrattığı unutulmamalıdır.”

– ÇOCUKLAR ÖRNEK İNSAN MODELİNİ TV’DEN ALIYORLAR

Çirkin konuşmasının devamında; “7-12 Yaş arasındaki çocuklar kendilerine bir örnek insan seçerler ve onun gibi olmaya, onun gibi davranmaya çalışırlar, sürekli TV karşısında olan çocuk gerçek hayattan alacağı örnek insan modelini filmlerden alacak ve bu da birçok davranış problemlerini beraberinde getirecektir.

TELEVİZYONU NASIL FAYDALI KULLANABİLİRİZ?

Televizyon evin bir köşesinde devamlı açık bir cihaz olmamalı, belirli izleme saatleri olmalı ve mekan sınırlaması getirmeliyiz. TV evin her odasında bulunan bir cihaz olmamalıdır.

Tüm aile bireyleri belli saatlerde genel izleyici kitlesine uygun programları seyretmeli. İzlenen programları mantık süzgecinden geçirmeyi, tartışmayı ve birlikte yorum yapmayı öğrenmeliyiz.

TV izlerken aile bireyleri birbirine “sen olsaydın ne yapardın?” sorusunu sıkça sormalı, alternatif düşünceler geliştirmeli. Örnek verecek olursak, Şiddet içeren sahneler izlenmek zorunda kalındığında olayın şiddet kullanılmadan nasıl çözülebileceği hakkında konuşulmalıdır.

Evde kitap okuma ve sohbet zamanı planlanmalıdır.” Dedi Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …