Uçak Ambulans 1 Yılda 45 Hasta Taşıdı  

 

Adıyaman’da, 2015 yılı içerisinde uçakla taşınması gereken hasta sayısı 45 oldu.

Adıyaman’da, son 1 yılda çeşitli hastalıklardan dolayı il dışına sevk edilmesi gereken ve hastalıkları nedeniyle uçak veya helikopter tarafından taşınması uygun olan hasta sayısı 45 oldu.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Acil Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen helikopter ve uçakla havadan hasta ve organ nakli hizmetlerinde Türkiye, 16 ilde 17 ambulans helikopterle havadan acil hasta ve organ nakli transferi gerçekleştirdi.

Adıyaman’a ise en yakın olan Malatya ve Diyarbakır’dan gelen Uçak Ambulans ve Helikopterler tarafından 1 yılda 45 hasta başka illerde hasta nakli gerçekleştirdi.

Türkiye’de ilk ambulans helikopter hizmetinin 28 Ekim 2008’de 2 helikopter ile başladığını belirten yetkililer, “Helikopter sayısının 2009 yılında önce 7’ye, sonra da 17’ye çıkartıldı. Helikopter ambulansların bugüne kadar 18 bin 127 hasta ve organ nakli operasyonu yapıldı. Coğrafi yapı, ulaşım ve hava şartlarına bağlı olarak seçilen illerde helikopter bulunduruldu. Ambulans helikopter hizmet merkezlerinin Ankara’da iki adet, diğer illerde ise birer adet olmak üzere, İstanbul, Malatya, Çanakkale, Bursa, İzmir, Antalya, Afyon, Adana, Kayseri, Konya, Diyarbakır, Van, Erzurum, Trabzon ve Samsun olarak seçildi. Bu illerin aynı zamanda kendi bölgelerinde 112 hizmetleri içinde hava ambulans helikopterlerin sevk ve idaresini yapıyor. Pilot dışında bir doktor ve bir yardımcı sağlık görevlisi ile hizmet veriliyor. Bölge dışı sevk ve idarenin ise Sağlık Bakanlığı Hava Operasyon Merkezi tarafından yürütülüyor” diye konuştular.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir