“Ücretlerindeki Artış Oranı Farklı Olacak”

Haksen Şube Başkanı Mahmut Yaman, Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu’nun ekonomi servisinin, toplu sözleşmedeki mutabakata göre 4/C personelin zamlı maaşlarını hesapladığını söyledi.

“HAKSEN ekonomi servisince varılan mutabakata göre 4/C personelin 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olacak maaşları hesaplandı” diyen Haksen Şube Başkanı Mahmut Yaman, “Hesaplamaya göre 4/C personelin ücretlerine seyyanen 324 TL brüt olmak üzere net 235 TL artış yapıldı” dedi.

“Her çocuk için 19 TL çocuk yardımı ilave edilecek”

Haksen Şube Başkanı Mahmut Yaman, sözlerine şöyle başladı; “Kamu görevlilerinin 2014 yılına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirlenmesi için yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetle yetkili memur konfederasyonu arasında varılan mutabakata göre; 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalışan personelin ücretlerinde seyyanen 350 TL artış ile aile ve çocuk yardımı yapılmasına karar verilmişti. HAKSEN ekonomi servisince varılan mutabakata göre 4/C personelin 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olacak maaşları hesaplandı. Hesaplamaya göre 4/C personelin ücretlerine seyyanen 324 TL brüt olmak üzere net 235 TL artış yapıldı. Maaş artışının seyyanen yapılması nedeniyle ilköğrenim, lise ve yüksekokul mezunu personelin ücretlerine farklı oranlarda yansıdı. İlköğrenim mezunu personelin ücretleri yüzde 23 oranında artarken, lise için yüzde 21, yüksekokul için yüzde 19 oranında artış oldu. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren 4/C personele Aile ve Çocuk Yardımı yapılacağı için evli ve eşi çalışmayan personelin ücretlerindeki artış oranı da farklı olacak. Buna göre, yardıma hak kazanan personelin ücretlerine 163 TL aile yardımı ile her çocuk için 19 TL ( 6 yaşından küçükler için 38 TL) çocuk yardımı ilave edilecek.”

“Halen nüfusun yüzde 10’unu aşan bir oran yoksulluk sınırının altında yaşamakta”

“Çalışma hayatının önemli sorunlarının çözüm yolu da demokratikleşmedir. Sürekli gündemde tutulan özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi verilmesi, taşeronlaşmanın asıl işleri de kapsayacak bir şekilde yaygınlaştırılması,  kıdem tazminatının budanması, esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaştırılması gibi emek karşıtı girişimler,  çalışma barışını tehdit eden eğilimler olarak varlığını korumakta, demokratikleşme söylemleri ile bağdaşmamaktadır” diyerek sözlerine devam eden Başkanı Mahmut Yaman şunları kaydetti; “Türkiye’nin ekonomik gelişmesi ile sosyal gelişmesi arasındaki fark giderek artmakta, halen nüfusun yüzde 10’unu aşan bir oran yoksulluk sınırının altında yaşamakta.  Dünya sıralamasında ekonomik gelişme endeksinin 16. sırasında bulunan Türkiye’nin,  sosyal gelişme endeksi sıralamasındaki yerinin 60’larda olması sorunların toplumsal niteliğini ortaya koyacak önemli bir göstergedir. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü ile ülkenin güçlenmesini isteyen herkesin sosyal politikaların halkın taleplerini karşılayacak nitelikte olmasının önemini farketmesi gerekmektedir. Ortadoğu coğrafyasında yaşanan ve iç savaş durumunu da içeren kaotik ortam, ülkemiz için halkıyla daha bütünleşen bir yönetim anlayışını zorunlu kılmaktadır. “

Haber: Ömer Karakuş

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir