Üzülerek Söylerim Ki

 Adıyaman Belediyesinin 65 yaş üstü vatandaşlara getirdiği, “toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma” kolaylığı çok yerinde ve saygı duyulacak bir uygulamadır.

Kendi araçları dışında özel toplu taşıma araçlarına belli bir ücret ödeyerek bu uygulamayı yaygınlaştırması yapılan hizmete daha bir anlam katıyor/katmıştır.

Ama uygulama sahasında, bu kart, hak sahiplerinin dışında kalan insanlar tarafından da kullanılıyormuş; böyle bir yakınma var.

Kart sahibi, kartını çocuğuna, torununa ya da başka bir yakını ya da tanıdığına veriyor ve cebinde kart bulunan kişi o kartın sahibi değilse de toplu taşıma araçlarına bu kart marifetiyle ücretsiz biniyor ya da ücretsiz binmeye teşebbüs ediyormuş.

Bu haberi okuyunca hafızam beni gerilere götürdü;

Bir dönem sağlık kuruluşlarında geçerli, sağlık karneleri vardı.

Kişi karneyi gösterip sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti alıyordu.

Yeterli ve etkili denetim olmayınca sağlık karnesinin, hak sahibi olmayan kişilerce kullanıldığına tanık oluyordunuz.

Hatta iş o dereceye geliyordu ki, adeta bir karne bir mahalleye yetiyordu.

Yurdum insanı bu ve benzer suiistimalleri sıklıkla yapmıştır.

Hatta bazı insanlara, hak etmediği bir hizmetten yararlanmak tatlı ve hatta zevk verici gelebiliyor.

Bu durum, toplum olarak yeterli düzeyde toplumsal davranış tarzını kavrayamamış olmamızdan kaynaklanıyor.

Bazı kişilerin, topluma, toplumsal kurallara yeterince saygısı yok, maalesef.

Önünde kül tablası dururken sigara izmaritini pencereden rastgele atan ya da cadde ve sokaklara rast gele tüküren, sümküren ve bulaşık elini elbisesine sürerek temizlemeye çalışan insanların mümessili olduğu kural dışı hareketler gibi.

Hâsılı modern, biri birine, karşısındakine, insanlığa, kurallara saygılı olan bireylerinden oluşan bir toplum olmamıza daha çok emek ve çaba ve zaman gerekir/gerekiyor, maalesef.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Esnaf Dediniz De

Zaman zaman zanaatlarla ilgili haberleri gazetelerde okuruz. Falanca meslek son zamanlarını yaşıyor, falanca zanaatın son …