VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ADIYAMAN’DA 4 ESERİ RESTORE EDECEK

Vakıflar Bölge Müdürlüğü 4 Eseri Restore Edecek

Tarihi Cami Yeniden Yapılacak

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Ali Palalı, 2017 yılı içerisinde Adıyaman’da 4 taşınmaz tescilli kültür varlığının restorasyonunun yapılacağını kaydetti.

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait Adıyaman’da toplam 17 adet taşınmaz kültür varlığı bulunduğunu belirterek, 2017 yılında Kahta Kemaliye Ulu Cami ve Adıyaman Merkez Ulu Cami restorasyonlarının tamamlandığını ifade etti.

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Ali Palalı, 2017 yılında başlanılacak olan restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, “Bu yıl restorasyonuna başlanılacak olan toplam 4 adet eserimiz bulunuyor. 5 Mart tarihinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremde minaresi yıkılan Adıyaman Merkez Sıratut Cami ve arka kısmında bulunan türbe ile birlikte Ağustos ayı içerisinde ihaleye çıkartılacak. Eski Besni alanında bulunan Besni Bekir Bey Hamamı Ağustos ayı içerisinde restore edilerek ayağa kaldırılacaktır. Diğeri ise statik acıdan tehlike arz eden Hoca Ömer Cami, Adıyaman Belediyesiyle yapılacak görüşme sonrasında tekrardan yıkılıp yeniden yapılması planlanıyor. Proje çizimi yapılacaktır. Adıyaman Çarşı Cami restorasyonu kapsamında kamulaştırma çalışmaları başlamıştır ve 2017 yılı içerisinde restorasyona başlanılacaktır. Burada 9 adet dükkan kamulaştırılacak ve restorasyon çalışmalarına 2017 yılı içerisinde başlanılacaktır” dedi.

DEPREMDE YIKILMIŞTI

Adıyaman merkezde yer alan Sıratut Cami, Samsat ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki deprem esnasında zarar gören Adıyaman Sıratut Cami minaresinin şerefe kısmı büyük bir gürültüyle yıkıldı.

Samsat ilçesinde birkaç gün önce meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremde il merkezinde bulunan Sıratut Cami minaresinde hasar meydana gelmişti. Hasar sonrası ilgili ekipler tarafından caminin çevresinde güvenlik önlemleri alınarak itfaiye merdiveni yardımıyla minarenin uç kısımları kontrollü bir şekilde indirilmişti. Uç kısmından şerefe kısmına kadar aşağıya kontrollü bir şekilde indirilen minarenin şerefe kısmı gece saatlerinde aniden büyük bir gürültüyle yıkıldı.. İtfaiye merdiveniyle minareye uzanan ilgili ekipler minarede tehlike oluşturan taşları tek tek alarak aşağıya indirdi.

Samsat depreminde hasar gören bir diğer cami Adıyaman merkez Hoca Ömer Caminin Minaresiydi.

Adıyaman merkez Hoca Ömer Mahallesinde bulunan Hoca Ömer Caminin Minaresi 2 Mart tarihinde meydana gelen 5.5 büyüklüğünde ki depremde hasar gördü. Yıkılma tehlikesi olan minare görevliler tarafından yıkıldı.

SIRATUT CAMİSİ

Sıratut Mahallesi’nde, Cumhuriyet Caddesi üzerindedir. Bu camiyi, eski bir caminin yerine Hacı Mehmet İnan yaptırmıştır. Yapılış tarihi belli değildir. Kapı üzerindeki yazıtı okunamıyacak durumdadır. Kuzeyde üç taş sütun üzerinde dört kemerli, ahşap tavanlı son cemaat yeri Vardır. Tek şerefeli minaresi soldadır. Camiyi örten basık tavanı da ahşaptır.

ÇARŞI CAMİSİ

İl merke­zindeki çarşı içindedir. 1557’de Hacı Abdül-gani yaptırmıştır. Abdülgani Camisi olarak da anılır. 1640’ta Hacı Mehmet Rızaullah, 1910’da da Vakıflar İdaresi camiyi onartmıştır. Son onarımı 1957’dedir. Bu onarımlar sonunda cami ilk özelliklerini yitirmiştir.

HOCAÖMER CAMİ

Hoca Ömer Camii’nde boya ve bakım yapıldığı esnada caminin mihrabındaki yazıtın, caminin Hicri takvime göre 779 yılında (1363) yapıldığı ve 648 yıllık olduğu ortaya çıkmıştı.

Tabelasında 1951 yılında yapıldığı yazılan Hoca Ömer Camisi’nin tarihi boya ve bakım işleri yapıldığı esnada ortaya çıktı.

Boya ve bakım işlerinin başlamasıyla birlikte kolanların ve mihrabın üzerindeki boya ve sıvalar işçiler tarafından kazındı. Kolanlar ve mihrabın kazınmasıyla birlikte eski yapılar ortaya çıktı.

Mihrabın üst bölümünün orta kısmında bulunan Arapça yazıtta ‘La İlahe illAllah Muhammeden Resulullah’ yazısı olduğu ve ortasında ‘Maşallah’ ve ‘779’ yazılı olduğu görüldü. 60 yıllık sanılan caminin 648 yıllık olduğu ortaya çıktı.

Mihrapta ‘La İlahe illAllah

Adıyaman’ın en eski camisi olarak bilinen Hocamömer Cami’nin mihrabında Muhammeden Resulullah’ yazılı iki taşın üzerinde. Muhtemelen Hicri 779’a tekabül eden rakam var. Bu kadar eski cami olduğunu bilmiyorduk. 1150’lerde burada Selçuklular yaşamış. O dönemde yapıldığını tahmin ediyoruz. Ama camimiz esas itibariyle büyük ihtimalle, cami olarak değil de halka açık namazgah olarak yapılmış. Halka açık, Cuma namazlarının ve bayram namazlarının toplu olarak eda edildiği namazgah olarak yapılmış. Daha sonra yığma duvarlar yapılarak camiye çevrilmiş.

BESNİ BEKİR BEY HAMAMI

Adıyaman ilinin Besni ilçesinde yer alan Bekir Bey hamamının 15. Yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir