Vali Abdullah Erin: “Uygulanacak Teşvikte 23 İl’de En Avantajlı İl, Adıyaman Olacak”

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, uygulanacak teşvikte 23 il içinde en avantajlı ilin Adıyaman olacağını söyledi.

Erin, yaptığı açıklamada, Ramazandan hemen sonra karşı karşıya kaldıkları FETÖ ve akabinde PKK, IŞİD ve diğer bütün terör örgütleriyle mücadele kapsamında devletin yeni stratejisi ve politikası doğrultusunda ondan kaynaklanan bir iş yoğunluğu olduğunu anımsattı.

Bunun yavaş yavaş normale döndüğünü belirten Erin, bundan sonra Adıyaman’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasına yönelik yatırımlara daha çok zaman ayıracaklarını vurguladı.

Özellikle önümüzdeki kısa dönemde açıklanacak bu cazibe merkeziyle birlikte Adıyaman’ın yıllardır altıncı bölgede olmamasından kaynaklı dezavantajının ortadan büyük ölçüde kalkacağını ve cazibe merkezi olarak kabul edilen 23 il arasında yer alan Adıyaman’ın çok önemli ekonomik ve sosyal kalkınma anlamında mesafe kat edeceğinin altını çizen Erin, “Yatırımcılarımızın da bu 23 il içerisinde en avantajlı iller arasında bulunan Adıyaman’ı tercih edeceklerini, bu anlamda da OSB başta olmak üzere diğer yatırım yapılabilecek haine arazilerini bu amaçla hazırlığını yapıyoruz. Ve oralarda daha çok inşallah fabrikalar kurulacak. Daha çok çarklar dönecek, daha çok istihdam olacak. Daha çok üretim olacak. Dolayısıyla Adıyaman’ın refahı ve zenginliği de daha çok artacak diye değerlendiriyoruz”dedi.

FETÖ operasyonlarına da değinen Erin, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda FETÖ ile yaptığımız mücadele devam ediyor. Şu ana kadar yürütülen çalışmalarda 1700 kamu görevlisi ve sivil vatandaşlardan oluşan vatandaşlar ile ilgili işlemler yapıldı. 210’un üzerinde tutuklu ve yargılaması devam eden şüpheliler var. 150 civarında adli kontrolle serbest bırakılanlar var. Yine 600 – 700 civarında açıkta olma işlemi devam eden, onlarla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Gerek FETÖ ile mücadelede, tespitlerde çok titiz bir anlayışla hareket ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Bu anlamda kamuoyunda suçlunun veya suçsuzun birlikte değerlendirildiği, aynı potaya konduğu şeklindeki değerlendirmeler, en azından bizim ilimiz için çok geçerli olmadığını ifade edebilirim. Eksik kalan bölümler var. Hazırlığı devam eden ve bittiğinde operasyonel dönüştürülecek, bazı çalışmalarımız var. Bunlardan bir tanesi, üniversite hali… Biliyorsunuz, orada örgütle ilgili ilişkisi olacağını değerlendirdiğimiz bir miktar üniversite personeli, araştırma görevlileri ile ilgili işlem yapıldı. 18 / 20 tanesi gözaltına alındı. Onlarla ilgili adli süreç devam ediyor, bu arada ihraçlar var, üniversitede. Bu daha da devam edecek. Büyük çalışmanın arkasından gelecek çalışmalarda var. Bu vesile ile ve sizin aracılığınızla kamuoyuna, devletin bütünlüğü, birliği, beraberliğine kast eden bütün örgütlerle, bunun isminin şu veya bu olması önemli değil, hepsiyle aynı kararlılıkla ve dirayetle devam edileceğini söyleyebilirim. Bunun zamanlamasını yalnız bize bırakın. Bu konuda profesyonelce çalışan arkadaşlarımız var. Sonuçta bir hukuk devletiyiz ve bu mücadelede hukuk içerisinde olacak, her şeye rağmen. Bu anlamda FETÖ ile mücadelede de takip etmişsinizdir, biz basına, yeni bir mağlubiyet yaratacak görüntü verdirtmedik. Bunu en başta adli teşkilat ve emniyet kuvvetleriyle, 15 Temmuz’dan hemen sonra oturup arkadaşlarla bu yönde karar aldık. Bizim amacımız bu örgütlerle organik bağlantı içerisinde olmak, devletin dışında başka bir gücün kendisini emir veren makam olarak terakki edenlerle verilen mücadeledir. Bunlar hukuk içerisinde yine sonuçta ülkemiz bir hukuk devleti, hukuk içerisinde hak ettikleri cezayı almaları için her türlü çabayı sarf edeceğiz. Ama bunu yaparken daha şüpheli olarak değerlendirilen bir kısmını çünkü alıyorsunuz, ertesi gün serbest bırakıyorsunuz. Bir kısmını açığa alıyorsunuz, ertesi gün iade ediyorsunuz. Çok karmaşık ve devletin her tarafına sızmış, bir masum insanların da bir şekilde, iyi niyetli bulaştığı bir yapı var, ortada. Bunları ayrıştırmak gerekiyor. O konuda büyük bir özen ve titizlik içerisinde çalışıyoruz. Bu devam edecek”

PKK ile mücadelenin de devam edeceğini kaydeden Erin, “Aynı şekilde PKK ile olan mücadelemiz de devam edecek. Ankara’dan biliyorsunuz, Milli Eğitim Bakanlığı 1466 civarında bir sendikaya mensup öğretmenleri açığa aldı. Bakanlık, böyle bir tasarrufta bulundu. Bir iki gün önceki kararnamede de bunlardan 30 tanesi ihraç edildi. 430’un üzerinde orayla ilişkilendirilebilecek öğretmenimiz açıkta, şu anda. Onlarla ilgili bakanlık kısa sürede karar verecek ve büyük ihtimalle sadece sendikal faaliyette bulunmaktan kaynaklı hakkında işlem yapılan öğretmenleri, bizde bakanlığa o şekilde ilettik. Bunlarla ilgili ders bıraktıysa veya devamsızlık yaptıysa onlarla ilgili 657’deki uygun gördüğü cezayı vermek lazım, bundan sonra da iade etmek lazım… Bakanlıkta bu konuda, bu duyarlılığı gösterdiğini gördük. Çünkü biz Ankara’ya gittiğimizde vekillerimizle birlikte sayın bakanımızı da ziyaret ettik. Bakan yardımcımız da gelmişti, o da aynı kanaatte. Ama şunu da çok açık söylemek lazım… Yani artık biz Türkiye Cumhuriyeti devleti ve onun vatandaşları olarak, bizlerde sorumluluk makamında olarak, devletin bütünlüğüne kast etmiş, yıllardır bu insanlara ve özellikle o bölgedeki insanlara acıdan ve gözyaşından başka bir şey vermemiş, ülkeyi bölmek ve parçalamak özelliğinden başka hiçbir şeyini görmediğimiz, bu örgütü öven, bunun ele başısının resmini, pankartını alıp sokaklarda dolaşan, bunlara yönelik devletin yapmış olduğu haklı ve meşru operasyonları, işte gayrimeşru değerlendirip, canlı kalkan olarak bazı faaliyetlerin içerisinde bulunmak”ifadelerini kullandı.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir