Vali Erin: “Adıyaman Cazibe Merkezlerlerinde En Çok Rağbet Gören İl”

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, cazibe merkezleri programından beklentilerin çok olduğunu söyledi.

Erin, yaptığı açıklamada, Cazibe merkezleri programının 23 ili kapsadığını ve il olarak da beklentilerinin yüksek olduğu bir program olduğunu ifade etti.

Hükümetin uygulamaya soktuğu, üretimi arttırmaya, istihdamı geliştirmeye dönük özlenen ve beklenen bir program olduğunu anlatan Erin, şunları kaydetti:

“23 il içerisinde Adıyaman olarak Malatya ve Elazığ ile beraber bu konsepte belki en fazla yatırımcı çekme potansiyeline sahip illerden bir tanesi Adıyaman. 27’sinde başvurular tamamlandı biliyorsunuz. Sadece ilimizden değil dışarıdan da yabancı yatırımcıların da Adıyaman’da yatırım yapmak üzere müracaat ettiklerini değerlendirdiğimizde sayısal olarak, şu anda kaç proje başvurusu var Adıyaman için onu söyleyemiyorum ama bu 23 il içerisinde en fazla rağbet edilen illerden bir tanesi olduğunu değerlendiriyorum. Bizler de bu değerlendirme süreci devam ediyoruz. Değerlendirme sürecinden sonra başarılı görülen proje sahiplerine,  programı kapsamında sağlanacak bazı avantajlar var. Bizi doğrudan en fazla ilgilendiren yönü bu yatırımcılarımıza bir yer temin edilmesi ve özellikle 6. bölge teşvikleri ile yeni alınan Bakanlar Kurulu ile devreye girdiği için yatırımcılarımızın Organize Sanayi Bölgesi içinde yatırımlarını realize etme talepleri ile karşı karşıya kalacağımızı biliyoruz. Bu yönde hazırlıklarımıza devam ediyoruz”

– ORGANİZEDE SIKIŞIKLIK VAR

Organize Sanayi Bölgesindeki duruma değinen Erin, “Adıyaman merkezde biraz sıkışıklık var. Toplam 150’ye yakın parselin %90’a yakın dolu olarak görünüyor. 23 parsele yakın değerlendirebileceğimiz alanımız var ve buranın dolması yeterli olmaması halinde de Kâhta, Gölbaşı ve Besni’deki Organize Sanayi Bölgelerini devreye sokmak üzere, ilk gelecek talebi karşılayabilecek hazırlıklarımızın tamamını yaptık. Yani yatırımcımız, ben Adıyaman’a yatırım yapacağım ve OSB’de yapacağım dediğinde bu ilk programdan başarılı olacak projelerin tamamına cevap verebilecek ve o talepleri karşılayabilecek bir kapasitemizin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Tabi programın sonucunu beklemek lazım. Değerlendirme sürecinin tamamlanmasını beklemek lazım. Ama ümitli olduğumuz, bizim bölge olarak en çok sıkıntısını çektiğimiz işsizliğe de büyük ölçüde çözüm olacağını değerlendirdiğimiz bir program” dedi.

– TEKSTİL ÖNCÜ SEKTÖRÜMÜZ

Tekstilin Adıyaman’ın öncü sektörü olduğuna işaret eden Erin, şöyle devam etti:

“İlimizde tabi tekstil biliyorsunuz öncü sektörlerden bir tanesi. 371’e yakın tescilli bizim sanayi işletmemiz var bizim Adıyaman’da. Bu sanayi işletmelerde 12.600 tane istihdam var hali hazırda şu anda. Dolayısıyla başvuruların büyük bölümünün yine bir anlamda uzmanlaşmış tekstil sektörüne sahip olan Adıyaman’da tekstile yönelik olacağını değerlendiriyoruz. Bunun yanında farklı alanlarda da yatırım yapmak isteyen girişimcilerimiz program değerlendirmeleri devam ederken çok sayıda görüştüğümüz yerli yabancı yatırımcılarımızın olduğunu ve bu konuda iş adamlarımızın son derece ilgili olduğunu görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.”

– KÖYLERİMİZE ZİYARETİMİZ DEVAM EDİYOR

Köylere ziyaretlerin devam ettiğini bildiren Erin, “Atandıktan hemen sonra 15 Temmuz süreci yaşadık ve o süreçte çok fazla ilçelerimize, köylerimize, mezralarımıza çok fazla ziyaretler gerçekleştiremedik. 15 Temmuz’un o ihanet teşebbüsünün ilk şoku atlatıldıktan sonra planladığımız şekilde bütün köylerimize mezralarımıza ziyaret etmek sureti ile vatandaşlarımızı yerinde görmeyi planladık ve o çerçevede planlarımız yürüyor. Öncelikle şunu ifade edebilirim, köylerde vatandaşlarımız ile beraber olmaktan il merkezinde de öyle, yani vatanına milletine bağlı ve gerçekten gittiğiniz de sizi hala o bizim dedelerimizin atalarımızın da ifade ettiği terimler ile sevgi gösterileriyle karşılayan, paşam hoş geldiniz diyen 80 yaşında, 90 yaşında dedelerimiz, babalarımız ve onların devlete olan bağlılığını o sadakatini görmekten büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. Bağırlarına basıyorlar. Bazı yerlerde vatandaşlarımızın devlete aslında çok saygı duydukları, sevdikleri, devleti temsil eden yetkililerin kendilerini evlerinde bulundukları yerlerde ziyaret etmekten duydukları o büyük mutluluğu görmekten biz de çok mutlu oluyoruz. Bunları sıklaştıracağız. Yani ulaşılmaz hiç bir yer bırakmayacağız. En uzak mezradaki vatandaşlarımıza gideceğiz, o yaşadığı koşullarda, onunla beraber onun evinde oturacağız, dinleyeceğiz. Oradan gelecek taleplerin hepsi başımızın üstünde. Onların hayatını orada kolaylaştırmak için yapabileceğimiz ne varsa yapacağız ve bunu da yapıyoruz. Gittiğimiz ziyaret ettiğimiz yerlerde vatandaşlarımızdan o kadar masum talepler var ki ve o kadar sıradan hemen yapabileceğimiz ve hemen yapmamız halinde o insanların dünyasını o kadar değiştiren o kadar küçük şeyler var ki. Bunları giderdiğimizde onların mutluluğunu, onların devlete olan bağlılığını biraz daha artışını. Devletine olan sevgisindeki meydana gelen muazzam değişimi görmekten biz son derece mutlu oluyoruz. Vatandaşımızı hangi mezhep, meşrep, hangi inanış, hangi kültüre sahip olursa olsun tamamına eşit düzeyde aynı mesafede ve hepsini birinci sınıf vatandaş kabul eden bir anlayışı sadece teoride değil, pratikte de inşallah uygulamaya sokmaya çalışıyoruz ve çalışacağız. Ve o değişmez dediğimiz kalıpların aslında bu girişimler ile bu sabimi yaklaşım ile nasıl kırıldığını ve darmadağın olduğunu hep birlikte zaman içerisinde göreceğimizden hiç şüphemiz yok.” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir