Vali Erin: İnanç Turizmine Katkı Sağlayacak Değerleri Restore Ediyoruz

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, il genelinde inanç turizmine de katkı sağlayacak olan değerlerin onarılması,  restore edilmesi ve ziyaret edilebilecek mekânlara dönüştürülmesinin, öncelikleri arasında olduğunu söyledi.

Erin, inanç turizmine ilişkin yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Safvan Bin Muattal Hazretleri’nin Adıyaman için büyük bir şans olduğuna dikkat çeken Erin, “Türkiye’deki yeri bilinen ikinci sahabemiz. Burada olmasının bereketi ile zaten Adıyaman da Allah’a şükür her alanda en az sıkıntının yaşandığı illerden bir tanesi. Yani Safvan Bin Muattal Hazretlerinin yanında bir de sizin de bildiğiniz gibi Peygamber makamı var. Gerger’e giderken Hz. Üzeyir’in makamı var. Bunun yanında daha birçok erenlerimiz var. Toplum ve Müslüman olarak kıymet atfettiğimiz değerlerimiz var.  Bu topraklara zamanında hakkı, adaleti ve İslam’ı taşımak üzere gelmiş olan büyük insanlar var” dedi.

– “SAFVAN BİN MUATTAL’IN MAKAMINI ZİYARET EDİLEBİLİR KONUMA GETİRİLECEK”

Safvan Bin Muattal’ın yerinin ayrı olduğunu vurgulayan Erin, “Buraya fetihler için geldiği ve geldikten sonra 40 seneye yakın yaşadığı ve burada defnedildiğine dair kuvvetli beyanlar, deliller var. Böyle bir değeri öncelikle ziyaret edilebilecek bir mekana ve alana kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında. 10 milyon Euro’luk proje devam ediyor” ifadelerini kulandı.  İnanç turizmi olarak nitelendirebilecek bu tür değerlerin onarılması, restore edilmesi, ziyaret edilebilecek mekanlara dönüştürülmesi, olmazsa olmazlarımız, önceliklerimiz arasında. Orada bir külliye yapılacak. Bunun projesini sizde bazı görsellerde görmüşsünüzdür. Aynen Beşpınar’da olduğu gibi, Safvan Bin Muattal Hazretleri’nin makamında, büyük bir camiyi, aynı zamanda kültür salonlarını, konferans salonlarını, ticari alanları ile vatandaşlarımızın orada farklı etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri bir külliyeyi inşallah inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

– “CAMİ İNŞAATI DEVAM EDİYOR”

Şu anda caminin inşaatının devam ettiğini aktaran Erin, “Büyük bir camimiz yüzde 75-80 oranında tamamlanmış durumda. Kalkınma Ajansı, Diyanet Vakfı, Valilik ve yerel yönetimlerimizin katkısıyla bu inşaatı devam ettirmeye çalışıyoruz. Ama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da bir sözü var. Camiyi biz tamamladıktan sonra inşallah külliyenin içerisindeki diğer parçaları da İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak tamamlama sözü verdiler” şeklinde konuştu.

Ulaşım sorunun çözümü en kolay mesele olduğuna da dikkat çeken Erin, “En rahat, en hızlı şekilde yapabileceğimiz yatırımlardan bir tanesi. Öncelikle biz o külliyenin şekillenmesi ve bir an önce ortaya çıkmasına yönelik girişimlerimizi devam ettiriyoruz” açıklamasında bulundu.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çocuklara mutluluk giydiriliyor 

Merkezi İstanbul’da bulunan Mutluluk Giysin Çocuklar Derneği Adıyaman’da ki okullarda bin 300 öğrenciye bot, mont …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir