????????????????????????????????????

Vali Kalkancı “Çocuklara Okuma Alışkanlığını Kazandırmalıyız”

Cem Evinde Kitap Kafe Açıldı

Adıyaman Alevi Kültür Derneklerinin gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla Gençlik Projeleri kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığına sunarak hayata geçirdiği Kitap Kafe’nin açılışı yapıldı.

Yeni Mahalledeki Cemevi bünyesinde bir bölümdizayn edilerekKütüphane’ye dönüştürülen Kitap Kafe’nin Açılışına Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Belediye Başkan Yardımcısı Sait Kutlu, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Erhan Kopar, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Gençlik ve Spor Müdürü Fikret Keleş, Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Rıza Tanrıverdi, Alevi Kanaat Önderleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Rıza Tanrıverdi, “Gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla Alevi Kültür Dernekleri olarak Gençlik ve Spor Bakanlığına sunmuş olduğumuz “Okumak Yaşamaktır” Kitap Kafe projemiz kabul edildi. Burada hedefimiz dürüst, çalışkan, üretken, çevreye duyarlı, görev ve sorumluluklarını bilen ve uygulayan bireyler yetiştirmektir. Kitap okumak her şeyden önce kişinin artırarak, düşünce ufkunu geliştirerek bilgi ve kültürünü artırır”dedi.

 “ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZ OKUMA ALIŞKANLIĞINI KAYBEDİYORLAR”

Adıyaman’ın en huzurlu ve yaşanılabilir kentlerden birisi olduğunu kaydeden Vali Nurullah Naci Kalkancı ise, “Böyle güzel bir şehirde sizlerle birlikte olmaktan onur duyuyorum. Böyle güzel bir projeyi hayata geçiren Alevi Kültür Derneklerimize ve bu projeye destek veren Gençlik ve Spor Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar Gençlik projeleri kapsamında 12 tane projemiz kabul görmüş. Bunlardan biri de bugün açılışını yapacağımız Kitap Kafe projesidir. Önemli olan bu kütüphaneyi boş bırakmamaktır. Bilindiği gibi Peygamber Efendimize bile gelen ilk emir İkra’dır yani oku diye başlar. Çünkü hayat ve bilgi okumakla başlar. Ömür okumakla sürdürülür. Okumak, bilginin, kültürün, görgünün bütün değerlerinizin hafızanıza nakşedildiği kaynaktır. Ama ne yazık ki okuma alışkanlığı yıldan yıla azalarak gidiyor. Çocuklarımız ve gençlerimiz okuma alışkanlığını kaybediyorlar. Halbuki 21. Asır bilgi çağıdır. Bilgi, İnternete bu ne diye yazıp, oradakini ezberlemek değildir. Orada görülen dağarcığa bilgi diye girmez. İnsanların en önemli bilgi ve kültür hazinesi kitap okumaktan geçer. Onun için gençlerimize sesleniyorum. Okuyarak bilgi sahibi olunur. Okuyarak bilgi sahibi olmak göz ve beyin ilişkisini de geliştirir. Bu bilgi çağında bilgili nesiller yetiştiremezsek dünyadaki yerimizde de ciddi sıkıntılar olur. Sözü dinlenen, sözü itibarlı olan, kendisinin ağırlığı olan devletler bilgili nesillerle var olurlar. Hepimizin görevi çocuklarımıza okuma alışkanlığını kazandırmaktır” dedi.

Yapılan Konuşmaların ardından Kitap Kafe’nin açılış kurdelesi kesilerek, Vali Nurullah Naci Kalkancı ve beraberindeki heyet tarafından kütüphane gezilerek raflarda yer alan kitaplar incelendi.

Açılış sonrası Vali Kalkancı, Cemevini gezdi.

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin’den ‘Dünya Gazeteciler Günü’ Mesajı

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin , 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir