Vali Kalkancı: “En Büyük Engel Sevgisizliktir”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü yurt genelinde olduğu gibi, Adıyaman’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Engelliler Haftası kapsamında, Adıyaman Belediyesi tarafından engellilere yönelik kahvaltılı bir program düzenlendi.

Türkiye Petrolleri Kültür Merkezinde düzenlenen programa Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Vali Yardımcısı Ayhan Akpay, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Fehmi Çelik, bazı kurum amirleri, engelli derneklerinin başkan ve temsilcileri ile engelliler katıldı.

Kahvaltı sonrası Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen programa geçildi. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı işitme engellilerin işaret dili ile okundu.

Programın açılış konuşmasını yapan Görme Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Tunç, engellilerin günlük hayatta karşılaştığı sorun ve sıkıntılar ile bazı talepleri dile getirdi.

Engellilerin sadece 3 Aralık’ta değil, her gün hatırlanması ve şartlarının iyileştirilmesi gereken toplumun en önemli birer parçaları olduğunun kaydeden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Fehmi çelik ise “Allah’a şükürler olsun ki insanların birbirine üstünlüğünün ancak takva noktasında olabileceğini bildiren ve bütün insanların eşit olduğunu her fırsatta dile getiren bir dini inancımız var. Söz konusu çocuk, kadın, yaşlı, engelli dahası dezavantajlı vatandaşlarımız olunca bunu bir bakanlık kurarak, taçlandıran resmi bir anlayışımız, bir devletimiz, “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” düsturuyla devam eden bir yönetim anlayışımız var”dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli vatandaşlarla bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Nurullah Naci Kalkancı ise, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli kardeşlerimize karşı olan sorumluluklarımızı bir kere daha hatırlatıyor. Herkesin yapabileceği bir şey olduğu gerçeği noktasında neler yapabileceğimizi düşünmemiz için bir vesile oluyor. Engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak ve anlamlı kılmak için toplumun her kesimine çok önemli görevler düşüyor. Şüphesiz engelli kardeşlerimizin meselelerini, sıkıntılarını hatırlamak, başarılarının farkına varmak sadece bir günün sınırlarına hapsedilmeyecek kadar önemlidir. Ben İnanıyorum ki, her engelli kardeşimiz kendisine imkan verilirse topluma sağlam insanlar kadar yararlı olabilir. Türkiye Ampute Milli Futbol Takımının Avrupa Zaferi, bizlere engellerin engelliler için engel olmadığının en güzel örneğini gösterdi. Kendilerini sizlerin huzurunda tebrik ediyorum. Önemli olan gönüllerdeki engelleri kaldırmaktır. O nedenle yaşamın her alanında engelli kardeşlerimize saygı göstermeli, onları toplumun bir ferdi olarak kabul etmeliyiz. Unutmayalım ki, hayatı paylaşmak için engel yoktur. En büyük engel sevgisizliktir”dedi.

Vali Kalkancı, konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

“Biz engelli kardeşlerimizi Hz. Hatice annemizin dayısı oğlu ve cennetle müjdelenen ilk ama Sahabi olan Abdullah Bin ÜmmüMektum’dan bu yana yeryüzünün melekleri diyoruz. Çünkü onlar yürekleri tertemiz, yeryüzünde kötülük mefhumundan izole olan dünyanın en masum insanlarıdır. Engelli kardeşlerimizin anne babaları da yeryüzünün en cefakâr ve vefakâr insanlarıdır. Bu anlayışla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz tarafından engelli kardeşlerimize çok önemli destekler veriliyor. Bir toplumun uygarlık düzeyi engelli vatandaşına verdiği değerle ölçülür. Bu, aynı zamanda sosyal devlet olmanın bir gereğidir ve engelli kardeşlerimize verdiğimiz önemi göstermektedir. Bu desteklerle amacımız, engellilerimizin toplumda varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmalarıdır. Yeter ki insana bakışımız, insanı ele alışımız özürlü olmasın, bu bakış açısını değiştirebilirsek inanıyorum ki her türlü engeli de aşmış oluruz”

Konuşmaların ardından Özel Eğitim Okulu Öğrencileri tarafından gösteriler yapılırken, 80. Yıl Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi Öğrencileri tarafından da mehteran gösterisi yapıldı.

Program, Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri tarafından Türk Halk Müziği dinletisi ve Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları ekibi tarafından folklor gösterisi ile sona erdi.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir