Vatandaş Hastanelere Koşuyor

Yaz aylarında havaların iyiden iyiye ısınmasıyla ilimizde ishal vakaları gün geçtikçe artarken, vatandaşlar da hastanelere akın ediyor.

Yüzlerce vatandaşın ishal şikayetiyle hastanelere koştuğu Adıyaman’da hastalığın nedenini merak edilirken, içilen sudan ya da havadan olduğu tahmin ediliyor. Özellikle çocukları ve yaşlıları etkisi alan ishal vakaları nedeniyle insanlar günlük hayatlarında olumsuz etkilenmeye devam ederken, sağlık yetkililerinin konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

Yaklaşık 3 ay boyunca devam eden ishale su ve besinlerden geçen bakteri ve virüsler neden olduğunu belirten doktorlar “Mikroplar veya toksinleri ile bulaşmış yiyeceklerin yenmesinden oluşan besin zehirlenmelerine sık rastlanır. Besinin alınması ile belirtilerin ortaya çıkması arasında geçen süre 1-6 saatten 2-5 güne kadar değişir. Kümes hayvanları, süt ürünleri, yumurta, çikolata, pasta, konserve, sebze, meyve, yeşil salata, kabuklu deniz ürünleri, soslar besin zehirlenmelerine neden olabilecek mikroorganizma veya toksinlerini taşıyabilir. Bu yüzden özellikle çocuklara içirilecek su mutlaka kaynatılıp soğutulduktan sonra içirilmeli ve meyve sebzeler de iyice yıkandıktan sonra verilmelidir” dediler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir