Vatandaş Klimaya Hücum Ediyor

10 gün öncesine kadar mevsim normallerinde hatta normallerin altında devam eden hava sıcaklıkları son bir haftadır serin rüzgarların acısını çıkarmaya devam ediyor.

Arabistan çöllerini anımsatan ilimizdeki hava sıcakları insanların günlük hayatlarını olumsuz etkilerken gölgede 39 derece gösteren sıcaklıklar özellikle yaşlı vatandaşları ve çocukları olumsuz etkiliyor. Hafta sonlarını fırsat bilen vatandaşlar akarsu ve gölet olan bölgelere hücum ederken hafta içerisinde ise vatandaşlar klima önlerine hücum ediyor.

Klima Satışlarında Patlama Yaşanıyor

Tüm dünyada, ülkemizde olduğu gibi Adıyaman’da da küresel ısınma etkilerini aşırı sıcaklıklarla beraber gösteriyor. Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası, küresel ısınma korkusuyla bir süredir canlı olan klima satışlarını tam anlamıyla patlattı.

Son bir haftalık satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre 3 kat arttı. Afrika üzerinden gelen ve özellikle Güney kesimlerinde 50 derecenin bile üzerine çıkan hava sıcaklığı klima satışlarını patlattı. Bazı firmalar satışlarını geçen yılın aynı dönemine kıyasla 3 kat artırdı.

Özelikle kapalı mekanlarda çalışanların ihtiyaç duyduğu klimalar ise hava sıcaklığı kadar sıcak fiyatları ile ceplerimizi yakıyor. Klima fiyatları bin 200 lira ile  4 bin lira arasında değişirken vatandaş sıcak havaya en iyi çarenin bu olduğunu söyleyip ceplerinin yanmasına pek aldırış etmiyor. Satışlar kadar klima tamir servisleri de müşterilerine yetişmekte zorluk çekiyor.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir