Vatandaşımıza Yaşadıkları Kent Adıyaman’ı Sorduk

Belediye başkanlığı için seçimlerin yaklaşması, Kış mevsimi için odun kömür hazırlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Adıyaman’a gelişi, TBMM Grup Başkan vekili Ahmet Aydın’ın Bakan olacak mı olmayacak mı tartışmaları arasında hareketli günler geçiren ilimizde vatandaşımıza Adıyaman’ı sorduk.

Adıyaman ne zaman gelişir, nasıl gelişir, gelişim için ne lazım şeklinde sorular yönelttiğimiz vatandaşlarımız ilginç cevaplar verirken en ilginç cevap ise “ Biraz Zor Gelişir” oldu… Bakalım vatandaşlarımız neler söylemişler…

Hakan Balçin: “Adıyaman da Sanayi, 1967 Yılında Faaliyete giren ve devlet kuruluşu olan Sümerbank Pamuklu Sanayi İşletmesi ile başlamıştır. Daha sonra yine Devlet Kuruluşu olan Süt, Çimento Fabrikaları ile Sanayi gelişme göstermiştir. 1988 yılına kadar sanayileşme konusunda ciddi bir gelişme olmaz. Ancak bu tarihten sonra ülkemiz ekonomisindeki sanayileşme çabaları ve sanayinin teşvik edilmesi sonucu yatırımların hızlandığı gözlenmiştir. Özellikle yöresel ihtiyaçların sonucu olarak tarıma dayalı un ve tekstil fabrikalarının sayısı hızla artış göstermiştir.ancak özelleştirmeler ve teşvik ilimizi bitirme noktasına getirdi. Adıyaman biraz zor gelişir”

Deniz Yılmaz “ Adıyaman’ın gelişesi bence Adıyaman’da sağlam bürokratların çıkmasıyla mümkündür. Bana göre Adıyaman bir bakan çıkartmalıdır. Bence şu an buna en yakını Ahmet Aydın’dır. Bence Ahmet Aydın bu konuda desteklenmeli ve bakan olarak görev yapmalıdır. Ahmet Aydın bakan olmasa da Adıyaman’dan çıkan milletvekillerinin özverili bir şekilde çalışması gerekiyor.

Feyzettin Pekmez “ Adıyaman’ın gelişmesi zaman alacaktır. Ancak bana göre Şanlıurfa, Malatya, Gaziantep ve Batman gibi illerle yarışabilecek düzeye gelirsek o zaman gelişime inanırım. Ancak önümüzdeki on -on beş yıl içerisinde iktidarımızın güzel bir desteğiyle Adıyaman hızlı bir kalkınma hamlesi yapması gerekiyor. Bu kalkınma hamlesi de yatırımlarla ve teşviklerle mümkündür”

Lezgin Çalış “ 1954 yılında il olan Adıyaman geride kalan 59 yıl içerisinde gözle görülen bir gelişme tabiî ki sergilemiştir. Ancak bu gelişmeyi 59 yıla dağıttığımız zaman her yıl bir karınca boyu kadar ilerlediğimizi görürüz. Gelişmenin artık Adıyaman için hızlı olması gerekiyor. En güzel gelişme şekli de bence sanayidir. Sanayi geliştikçe Adıyaman’da gelişir, işsizlik te azalır insanlar artık suç işleyemezler”

Görünen o ki vatandaşımız Adıyaman’ın gelişimi konusunda biraz karamsar. Ancak sanayi, ticaret ve hızlı kalkınma hamlesiyle gerçekleşeceğine inandıkları gelişimin olumlu olması yönünde fikir beyan eden vatandaşlarımızın taleplerinden bazıları da Adıyaman’dan bakan çıkması, sanayi ve teşvikte yeilik…

Haber-Röportaj: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir