Vatandaşla Buluşma

Yıllardır uygulana gelen bir davranış tarzı var; vatandaşla buluşma…

Gazetelerin sayfalarında sıkça rastlarsınız, vali, falanca ilçe kaymakamı, şu yetkili, bu görevli vatandaşla buluştu, vatandaşın derdini dinledi.

Ya da başka bir yetkili “halk günü” düzenliyor, isteyen vatandaşlarla yüz yüze görüşüyor.

Bunlar, yani vatandaşla birebir yüz yüze görüşmek güzel bir davranış.

Kulağa da hoş geliyor.

Ama benim merak ettiğim bir şey var, böyle yüz yüze görüşmelerde, vatandaşı dinlemelerde bir sonuca varılabiliyor mu?

Benim bildiğim bir şey varsa, vatandaş yol, alt yapı, köy ya da mahallenin bir ihtiyacını dile getirmek için yetkililerin huzuruna çıkmaz.

Huzura çıkan vatandaş iki şey ya da iki şeyden birini ister; ya “fakirim, yoksulum bana yardım edin” der ya da “çocuğum işsiz ona iş istiyorum,” der.

Bu talepler ne oranda karşılanıyor, bilemiyorum.

Eğer vatandaşın yardım ya da iş taleplerini karşılama olanağı yoksa vatandaş da köyü, kenti, mahallesi için herkesin yararlanacağı bir iyileştirmeyi talep etmiyorsa, bu tür toplantıları yapmanın, gereksiz yere mesai harcamanın ne gereği var.

Eğer bu buluşmalardan murat edilen, vatandaşa, “siyaseten şirin gözükme” çabasıysa, birçok şeye yazık oluyor.

Bunlar, şeffaf olmama, yerine getirilemeyecek vaatlerde bulunma, zamanı gereksiz kullanma gibi handikapları bünyesinde barındırıyor.

Bazı vekillerin, bazı diğer meclis üyelerinin, devletin zaten icra etme listesinde bulunan yatırım ve hizmetleri yapılmadan bir iki gün önce öğrenip vatandaşa duyurması, bu hizmetleri sanki kendisi kotarmış gibi tavır sergilemesinin ise hiçbir kıymeti har biyesi yoktur.

Mesela Sağlık Bakanlığı, hekimler için dönem kurası çektiriyor, bir il ya da ilçeye atanacak hekimler o listeyle açıklanıyor; bu haber duyulmadan o yörenin vekili bunu seçmenlerine duyurarak ne denli canhıraş çalıştığını, yöresinin sorunlarına ne derece duyarlı olduğunu anlatma çabası içerine girebiliyor.

Ya da devletin, vatandaşın ödediği vergilerle satın alıp hizmet için gönderdiği ambulans ya da diğer resmi araçları şehir içinde konvoy halinde görücüye çıkarmanın gerekliliğini anlayabilmiş değilim.Buna hayret etmemek mümkün değil, maalesef…

Hâsılı birçok şeyi tribünlere yönelik ya da sanal yapıyoruz…

Bu Haberi Gördünmü!

Bulutlar Kandırdı Bizi

Dün gökyüzünü bulutlar kapladı. Güneşi gölgeledi kara bulutlar. Yağmur yağacak diye umutlandık; olmadı, yağmadı. Oysa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir