Ve Beklenen Açıklama Gazetemize Geldi Irgat Maaşları Açıklandı

Adıyaman Mevsimlik İşçiler Derneği Başkanı Mehmet Gürbüz Kahramanmaraş’ta yaptığı görüşmelerin sonucunda kazma ve çapa işlerinde çalıştırılacak olan mevsimlik tarım işçilerinin sekiz saat çalıştırılıp 30 lira yevmiye alacaklarını söyledi.

Eskiden olduğu gibi on ya da on iki saat işçi çalıştırma geleneğinin ortadan kalktığını belirten AMİD Başkanı Mehmet Gürbüz, gerek Giresun’da fındık toplayan işçiler gerekse de çapaya gidecek olan işçilerin yevmiye ile ilgili görüşmelerinde bir sorun çıkmadığını belirterek tek sorunun Malatya olduğunu söyledi. Giresun’da fındık toplamaya gidecek olan mevsimlik tarım işçilerinin de yevmiye olarak 38 lira 90 kuruş alacağını belirten Gürbüz, çalışma saatlerinin ise sekiz saati geçmeyeceğinin altını çizdi.

İl Valileri, Belediye Başkanları ve Tarım İl Müdürleri ile yaptıkları toplantıların olumlu sonuçlar doğurduğunu belirten Gürbüz “ Artık mevsimlik tarım işçilerimiz halk dilinde ırgatlarımız ikinci sınıf insan muamelesi görmeyecekler. Onlar da sekiz saat çalışıp asgari ücretten az olmamak üzere maaşlarını alacaklar. Tek sorunumuz Malatya ilidir. Nedeni ise Malatya iline kayısı toplamaya gidecek olan mevsimlik tarım işçilerimizin alacakları para ve çalışma saatidir. Biz buradan gidecek olan insanların insan olduklarını Malatya iline kabul ettirmeye çalışıyoruz. Bizler fazla bir şey istemiyoruz insan gibi sekiz saat çalışıp yine 38 lira 90 kuruş almak istiyoruz. Ancak görüşmelerimiz devam edecek. Hakkımızı vermeseler şuradan şuraya adım atmayız” dedi.

“Aracılık belgesi olmayanlar izin yok”

Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan ve iş gösteren aracıların belge almadan yola çıkmalarına karşı olduklarını belirten Gürbüz, aracıların aracılık belgelerini İş Kur’dan almaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Aksi taktirde Jandarma Polis’in trafik kontrollerinde gerekli cezai işlemi uygulayacağını belirten Başkan Gürbüz “ Bizden uyarması. Bunlar insan bunlar sebze meyve değil ki başıboş taşınsınlar. Şimdiden uyarıyoruz. Tatsızlık çıkmaması için her şeyin usulüne uygun yapılması gerektiğini tekrarlamak istiyorum” dedi.

Haber: Mustafa Polat

 

Irgat Maaşları Açıklandı (2) Irgat Maaşları Açıklandı (4)

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir