VELİLER DİKKAT! “Çocuklarınızı Cinsel İstismar Konusunda Eğitin”

 

Son zamanlarda yaşanılan, çocuklara yönelik cinsel istismar ve tacizin artması üzerine Adıyaman Rehberlik Araştırma (RAM )Müdürü Cebrail Çirkin aileleri uyararak çok önemli açıklamalarda bulundu

Çirkin gazetemize yaptığı açıklamada;  “çocuklara yapılan cinsel istismarın engellenmesi için ailelerin yapması gerekenleri söylemek olursak Özellikle son yıllarda çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismarlar korkunç boyutlara ulaştı. Neredeyse her gün haber bültenlerinde, sosyal medyada farklı yaş gruplarından birçok çocuğun ve ailenin yaşadığı korku dolu deneyimleri duyar olduk. Bunlardan biri ise ‘Mahremiyet Eğitimi’; Çocukların kendisinin ve diğer insanların özelinin, özel alanının farkına varması, sosyal hayatın içinde kendi özel alanını koruması, diğer insanların özeline saygı duyması, kendisi ile çevresi arasında sağlıklı sınırlar koyması gibi bilgileri içerir.”

‘Özel Alanı Tanımlama-“Dokunulması yasak olan yerlerim” refleksi’

Vücudun kişiye özel olan bölgeleri, bu bölgelerin gizlenmesi gerektiği çocuğa 2 (iki ) yaşından itibaren yavaş yavaş anlatılabilir. Bu alanın başkalarından gizlenmesi ve anne-baba ve doktorlar dışında bu bölgeye kimsenin dokunmaması gerektiği çocuğa öğretilmelidir. Cinsel organlar çocuk sorduğunda anne-baba üzerinden değil, çocuğun kendi cinsel organları ya da kitaplar üzerinden öğretilmelidir.

‘Çocuğun Başkalarının Önünde Kıyafetinin Değiştirilmemesi’

Çocuğu iç çamaşırına varıncaya kadar başkalarının önünde soyup giydirmek doğru değildir. Hele iç çamaşırının 3.’ncü bir kişinin yanında çıkartılması hiç doğru değildir.

Ebeveynlerin çocuğun görmeyeceği bir alanda kıyafet değiştirmesi çocuğun mahremiyet duygusu geliştirmesi açısından önemlidir.

Çocukların Cinsel Organını Sevgi Objesi Yapmama’

Küçük çocukları cinsel organlarına dokunarak, sevmek doğru değildir.. Çocuklarını sevmek, onları kendilerini kötü niyetli yabancılardan korumak konusunda etkisiz kılar.

‘Çocuğun Anne Babayla Yatağının Ayrılması’

Çocuğun anne babasının özel ilişkisine şahit olması sakıncalıdır. 2 yaşında odalar ayrılmalıdır

Odanıza İzin Alarak Girmesi Gerektiğini Öğretme

Çocuklara dört-beş yaştan itibaren anne-babanın odasına izin alarak girmesi gerektiği öğretilmelidir

‘İzin verirsem dokunabilirsin’

Anne baba, çocuğunun vücudunu hoyratça kullanmaktan kaçınmalıdır. Ebeveynlerin çocuklarını öperken “Seni öpebilir miyim?” diye izin istemeleri bu bilincin oluşmasında etkilidir.

“Bedenim bana aittir” bilinci

Bedenin çocuğa ait olduğunu öğretmek gerekir.

Toplum vicdanını derinden etkileyen insanların midesini bulandıran çocukların her yönden ihmal ve istismarın önlenmesi noktasında öncelikle anne babalara düşen görevler vardır. Bunları tamamıyla yerine getirdiğimizde sorunların tamamen yok olacağını düşünüyoruz. Ailelerimiz yukarıda belirtmiş olduğumuz kuralları doğru bir şekilde çocuklarına öğretmeleri hem kendileri açısında hem de çocukları açısından faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …